Sztuczna inteligencja pomoże Straży Ochrony Kolei. Czy AI zastąpi funkcjonariuszy?

2024.01.08 20:20
Rozwiązania opracowane przez naukowców z IDEAS NCBR mają wesprzeć funkcjonariuszy SOK w efektywniejszym zwalczaniu tych zagrożeń. Jakie są plany?
Sztuczna inteligencja pomoże Straży Ochrony Kolei. Czy AI zastąpi funkcjonariuszy?
Fot: Kacper Warowny / SOK

Sztuczna inteligencja wchodzi w branżę kolejową

Ponad 3 tysiące funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei nadzoruje około 19 tysięcy kilometrów linii kolejowej. W 2023 roku zanotowano blisko 7400 przestępstw oraz wykroczeń na obszarze kolejowym, łącznie z kradzieżą sieci trakcyjnej. Teraz SOK podpisała umowę z ośrodkiem badawczo-rozwojowym dotyczącą współpracy w obszarze wykorzystania sztucznej inteligencji.

Celem jest opracowanie narzędzi zapewniających bezpieczeństwo infrastruktury kolejowej poprzez skuteczniejsze wykrywanie sprawców, co wpłynie na ograniczenie utrudnień w kursowaniu pociągów. Jak? Wykorzystując do tego sztuczną inteligencję.

- AI Shield to oprogramowanie stworzone przez zespół badaczy z IDEAS NCBR, bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji. Współpraca opierać się będzie na danych i analizach udostępnionych przez Straż Ochrony Kolei. Naukowcy z IDEAS NCBR mają za zadanie usprawnić wykorzystanie zasobów SOK, w tym patroli zmotoryzowanych, pieszych i mieszanych przy użyciu dostępnych środków ochrony. System AI Shield ma nie tylko wspomagać działania prewencyjne, ale także zwiększać wykrywalność sprawców wykroczeń i przestępstw na kolei. Dzięki wypracowanym rozwiązaniom przez sztuczną inteligencję możliwe będą skuteczniejsze działania prewencyjne, minimalizujące ryzyko kradzieży sieci trakcyjnej, bez konieczności zwiększania liczby patroli. To z kolei przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz ograniczenie utrudnień w kursowaniu pociągów - wyjaśnia Piotr Żłobicki, rzecznik prasowy Straży Ochrony Kolei.

AI wsparciem w codziennej pracy SOK, czy zagrożeniem dla funkcjonariuszy?

AI nie ma na celu zastąpienia funkcjonariuszy, lecz stanowi wsparcie w ich codziennej służbie. Algorytmy mogą błyskawicznie znaleźć optymalne rozwiązanie w konkretnej sytuacji, poprzez wykorzystanie posiadanych zasobów ochrony – na przykład podjęcia odpowiednich działań na obszarze kolejowym, gdzie liczba funkcjonariuszy jest ograniczona.

Służby zajmujące się infrastrukturą krytyczną operują na ograniczonych zasobach, a decyzje podejmowane przez ludzi mogą stać się schematyczne i przewidywalne dla sprawców przestępstw. Narzędzia AI nie są narażone na tego typu ograniczenia poznawcze. Sztuczna inteligencja jest zdolna do generowania nieprzewidywalnych planów obronnych, co utrudnia atakującym skuteczne działania.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1873 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39