Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości to ogólnopolskie akcje pomocowe, które są organizowane co roku. Dzięki nim osoby czy rodziny w trudnej sytuacji życiowej mogą otrzymać niezbędne wsparcie. Aby inicjatywy doszły do skutku potrzebni są jednak wolontariusze..Poszukiwane są osoby, które chcą pomagać, chcąc czuć się potrzebne, zrobić coś wartościowego i bezinteresownie wspierać oraz mieć wpływ na zmianę życia innych.
- Wolontariat jest dla mnie tym, co mogę dać drugiemu człowiekowi. To czas, rozmowa, inne spojrzenie na sytuację. Wolontariat to coś, co każdy z nas może ofiarować bez dodatkowych zasobów. Pozwolił mi docenić to, co mam. Pomagam, bo czas, który daję innym, jest bezcenny, nie da się go przeliczyć. Pomagam. Nie tylko w Paczce, ale także w życiu codziennym – mówi jeden z wolontariuszy
Inne osoby zaangażowane w akcje pomocowe podkreślają, że daje im to siłę i sprawia, że czują się lepiej sami ze sobą. Warto podkreślić, że wolontariusze mogą nie tylko mieć satysfakcję z tego co robią, ale też zdobyć nowe kompetencje, które są cenione na rynku pracy – związane z zarządzaniem zespołem i projektami czy organizacją wydarzeń.
- Zdecydowanie warto zacząć ścieżkę kariery od wolontariatu! To idealna okazja do sprawdzenia tego, co lubię robić i w czym jestem dobry, a to pozwoli na lepszy wybór drogi zawodowej. Wolontariat to też okazja do zdobycia kontaktów i cenionych kompetencji np. współpracy w grupie. Coraz więcej szkół, uczelni czy pracodawców docenia zaangażowanie wolontariackie, np. w naborze do szkół średnich za wolontariat otrzymuje się dodatkowe punkty, podobnie przy rekrutacji do szkół psychoterapeutycznych. Aktywność wolontariacka to także znak dla pracodawcy, że dana osoba jest samodzielna, otwarta i proaktywna - mówi Joanna Gajda-Wróblewska, Kierowniczka Zespołu Projektów Społecznych w Banku BNP Paribas, Członkini Zarządu Fundacji BNP Paribas,
Osoby, które chciałyby zgłosić się i zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki oraz Akademii Przyszłości wystarczy, że wypełnią krótki formularz dostępny na stronie www.superw.pl, odbędą rozmowę z lokalnym koordynatorem programu i wezmą udział w szkoleniu wdrożeniowym online, a na koniec podpiszą umowę.
To już 21. edycja Szlachetnej Paczki. Tylko w ubiegłym roku dotarła ona do ponad 14 tys. rodzin w całej Polsce, a wartość pomocy materialnej przygotowanej przez darczyńców, którą podczas tzw. "Weekendu Cudów" przekazali potrzebującym wolontariusze, przekroczyła 51 mln zł.
justyna.f@bialystokonline.pl