29 sierpnia w Polsce obchodzone jest święto straży miejskiej. Zostało ustanowione w rocznicę uchwalenia ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. określającej zasady działania straży gminnej. W Białymstoku straż miejska powstała 1 czerwca 1991 roku. Nadano jej wtedy statut określający m.in. organizację, cele, zadania oraz obowiązki i uprawnienia funkcjonariuszy.
– Podejmowane przez białostockich funkcjonariuszy działania przynoszą widoczne efekty – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku, Przemysław Tuchliński. – Przez wszystkie lata istnienia białostocka straż miejska przeszła dynamiczny rozwój, skutecznie dba o porządek publiczny i bezpieczeństwo naszych mieszkańców.
Białostocka straż miejska w liczbach
Obecnie w straży miejskiej w Białymstoku zatrudnionych jest 155 osób. Komendant awansował 35 strażników. Natomiast 86 pracowników i funkcjonariuszy otrzymało nagrody za wzorową i nienaganną służbę, w tym 3 funkcjonariuszy dostało nagrody specjalne od prezydenta miasta.
Białostocka formacja jest największą i najprężniej działającą strażą w regionie, wciąż zyskuje nowe kompetencje. W ubiegłym roku dyżurni straży miejskiej przyjęli blisko 27 tys. zgłoszeń z prośbą o podjęcie interwencji, a operatorzy Centrum Monitoringu Wizyjnego Miasta odnotowali ponad 5,5 tys. zdarzeń.
Działania straży miejskiej
W okresie zimowym mieszkańcy miasta mogą liczyć na pomoc strażników w uruchomieniu wychłodzonych aut. Patrole straży monitorują również bezdomnych i pomagają im znaleźć noclegi.
Do zadań straży miejskiej należy też kontrola pieców w domach, w których mogą być spalane odpady. A wiosną funkcjonariusze rozdają rowerzystom kamizelki odblaskowe, spotykają się z najmłodszymi mieszkańcami miasta i uczą ich zasad bezpieczeństwa podczas drogi do szkoły i wakacyjnego wypoczynku. Natomiast latem m.in. dbają o bezpieczeństwo plażowiczów oraz o ład i porządek na miejskiej plaży.
Strażnicy co roku prowadzą też akcję "Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie". Przed rozpoczęciem roku szkolnego zajmują się kontrolą rejonów szkół podstawowych. Sprawdzają czytelność i prawidłowość oznakowania drogowego na przejściach dla pieszych, sygnalizacje świetlne oraz stan barierek ochronnych.
24@bialystokonline.pl