Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi jak wybrać rzeczy nie tylko atrakcyjne, ale też bezpieczne.
Zabawka musi posiadać właściwe oznaczenie, umożliwiające dokładną identyfikację przedsiębiorcy wprowadzającego ją na rynek. Powinna mieć również znak CE, który świadczy o tym, że dany produkt spełnia podstawowe wymagania dopuszczenia go na rynek. Należy wybierać zabawki odpowiednie dla wieku dziecka. Warto też dokładnie obejrzeć zabawkę i sprawdzić, czy nie ma ostrych, wystających części. Zagrożeniem są również źle zabezpieczone, drobne części, które dziecko mogłoby połknąć. Dlatego spójrzmy czy miś ma dobrze przymocowane oczka i czy maluch nie ma zbyt łatwego dostępu do baterii w zabawkowym telefonie. Pamiętajmy, że niebezpieczne części znajdują się nie tylko na zewnątrz zabawek, ale i w ich wnętrzu.
Z badań IH wynika, że niebezpieczne mogą być nadruki na ubraniach, które czasami zawierają zabronione związki chemiczne z pochodnymi kadmu i ołowiu. Zdarza się także, że mimo zakazu do wyrobu metalowych akcesoriów np. zamków błyskawicznych, został użyty nikiel. Obecność zakazanych pierwiastków chemicznych może powodować alergie i zatrucia. Wybierając meble dla dzieci, najważniejsze powinno być bezpieczeństwo oraz komfort.
Zarówno do zabawek, jak i mebli powinny być dołączone w języku polskim odpowiednie instrukcje: montażu, użytkowania oraz konserwacji.