Mlekovita na 1. miejscu
Pochodząca z Wysokiego Mazowieckiego Mlekovita, lider branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, konsekwentnie potwierdza swoją najwyższą pozycję na krajowym rynku. Od lat niezmiennie przewodzi Ogólnopolskiemu Rankingowi Najlepszych Spółdzielni Mleczarskich, organizowanemu przez redakcję "Strefy Gospodarki", dodatku do "Dziennika Gazety Prawnej". W 2023 r. po raz kolejny Mlekovita zwyciężyła w zestawieniu.
– Jestem dumny, że niezmiennie zwyciężamy w Ogólnopolskim Rankingu Spółdzielni Mleczarskich. To potwierdzenie, że obraliśmy dobrą strategię i podążamy właściwą drogą ekspansji. Stawiamy w niej na wieloletnią i partnerską współpracę z producentami mleka oraz intensywny rozwój i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych na światowym poziomie, uwzględniając ich wpływ na środowisko oraz bezpieczeństwo zdrowotne żywności – poinformował prezes zarządu grupy Mlekovita Dariusz Sapiński.
Pozycja Mlekovity w zestawieniu to przede wszystkim zasługa kolejnych własnych rekordów, m.in. wypracowania blisko 9,5 mld zł przychodu w 2022 r. W minionym roku Mlekovita zainwestowała też ponad 100 mln zł w rozwój bazy technicznej i technologicznej, dzięki czemu możliwe było rozpoczęcie produkcji nowych artykułów spożywczych, m.in. skyrów.
– Mlekovita to obecnie firma o zasięgu globalnym, jej produkty trafiają do 167 krajów świata na wszystkich kontynentach. Zbudowaliśmy polski koncern mleczarski, który obecnie tworzą własne komplementarne podmioty: 22 zakłady produkcyjne, 34 hurtownie, 147 sklepów firmowych Mlekovitka i sklep internetowy mlekovitka.pl. W trzecim kwartale siła grupy wzrośnie o kolejne 2 zakłady: w Czarnkowie i Chodzieży - dodał prezes.
Grajewski Mlekpol ponownie drugi
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie zajęła 2. miejsce, ex aequo z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Łowiczu. Mlekpol od lat utrzymuje pozycję lidera rodzimej branży mleczarskiej oraz jest jednym z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie.
Produkty Mlekpolu powstają w 14 nowoczesnych i wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych, zlokalizowanych w Grajewie, Zambrowie, Mrągowie, Kolnie, Sejnach, Bydgoszczy, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Radomiu, Zwoleniu, Gorzowie Wielkopolskim i Suwałkach. Ostatnio w struktury firmy weszła również ŁSM Jogo. Mlekpol oferuje konsumentom szerokie portfolio, obejmujące m.in. tak znane marki jak: Łaciate, Milko, Maślanka Mrągowska czy Rolmlecz.
– Od lat bierzemy udział w rankingu najlepszych spółdzielni mleczarskich, m.im. ze względu na stosowany przez organizatorów szeroki zakres kryteriów oceny. Z radością przyjmujemy tegoroczne wyróżnienie, które stanowi zachętę do kontynuowania intensywnej pracy nad rozwojem Mlekpolu i innowacjami technologiczno-produktowymi. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy codziennie przyczyniają się do naszego sukcesu – rolnikom dbającym o dostarczanie do Spółdzielni najwyższej jakości mleka, a także pracownikom i współpracownikom. Dzięki ich wysiłkom produkty wytwarzane w zakładach Mlekpolu są doceniane zarówno przez polskich, jak i zagranicznych konsumentów – przekazał Tadeusz Mroczkowski, prezes SM Mlekpol.
Jeżeli chodzi o spółdzielnie z woj. podlaskiego, w rankingu uwzględniono również Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Piątnicy, która zajęła 4. miejsce.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl