Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla dwóch białostockich badaczek

2024.08.09 07:26
Dwie badaczki z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dostały stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dołączyły do grona czterech wybitnych naukowców białostockiej uczelni, którzy zostali w ten sposób wyróżnieni.
Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla dwóch białostockich badaczek
Fot: UMB

Rektor prof. Adam Krętowski wręczył specjalne dyplomy dr hab. llonie Ościłowskiej z Zakładu Analizy i Bioanalizy Leków oraz dr Magdalenie Kusaczuk z Zakładu Biochemii Farmaceutycznej. Obie naukowczynie dołączyły do grona wybitnych naukowców, którzy otrzymali stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  

W sumie instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze zgłosiły w sumie aż ponad 1700 kandydatów do stypendium. Przyznano je 228 najlepszym pracownikom naukowym z 23. dziedzin nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Stypendia przyznawane są na 3 lata (wypłacane co miesiąc).  Przyznaje się je osobom z wybitnymi osiągnięciami naukowymi (pod uwagę brane są m.in. publikacje, zdobywane granty, patenty, nagrody, prestiżowe staże itp. 

- Zajmuję się szeroko pojęta biochemią oraz biologią molekularną dotyczącą chorób nowotworowych. W ostatnim czasie głównie skupiam się na eksperymentalnym leczeniu raka piersi. Z zespołem, z którym pracuję, staramy się sprawdzać mechanizmy działania produktów leczniczych, które albo są dostępne już na rynku, albo są dostępne tylko do badań naukowych, czy modyfikują biochemię komórki oraz jak wpływają na szlaki metaboliczne komórek, żeby wykorzystać ich dodatkowe właściwości w medycynie translacyjnej. Podam dla przykładu, że sprawdzaliśmy metforminę, czyli popularną substancję stosowaną w farmakoterapii cukrzycy, czy można ją wykorzystać w eksperymentalnej terapii leczenia nowotworu piersi - wyjaśnia Ilona Ościłowska.

Warto dodać, że Ościłowska otrzymała srebrny medal Scientia Nobilita w ramach konkursu Lidera Nauk Farmaceutycznych za swoją pracę doktorską pt. „Wpływ dostępności proliny na proces POX-zależnej apoptozy/autofagii w komórkach raka piersi MCF-7”. 

Z kolei dr Magdalena Kusaczuk zajmuje się głównie poszukiwaniem owych potencjalnych farmakoterapeutyków w leczeniu glejaka wielopostaciowego mózgu:

- Badam różne substancje zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego w kontekście ich wykorzystania jako potencjalnych czynników przeciw glejakowi wielopostaciowemu mózgu. Dostępne obecnie terapie są nieskuteczne, stąd poszukiwania czynników, które przynajmniej spowolnią proces rozwoju choroby.

Kusaczuk może się pochwalić wieloma osiągnięciami, była m.in. ierownikiem grantu Narodowego Centrum Nauki oraz laureatką programu stypendialnego im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w ramach którego odbyła staż naukowy na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Pełniła także funkcję opiekuna merytorycznego w projekcie MNiSW Najlepsi z Najlepszych 4.0. Odbyła szkolenia w zagranicznych ośrodkach naukowych, takich jak Universidad Autónoma de Madrid w Hiszpanii oraz Imperial College London w Wielkiej Brytanii.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1596 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39