Student PB zaprezentował się u prezydenta Dudy

2016.10.20 15:43
Petros Psyllos, młody wynalazca studiujący na Politechnice Białostockiej, wziął dziś udział w uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Zaprezentował 2 swoje wynalazki.
Student PB zaprezentował się u prezydenta Dudy
Fot: materiały prasowe

Petros Psyllos, student Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, wziął w czwartek (20.10) udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Niewidomych w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

- To dla mnie bardzo miłe zaproszenie. Choć przyznaję, że jestem lekko stremowany - mówił Psyllos. - To co dla mnie najważniejsze, to możliwość spotkania się i nawiązania kontaktów z przedstawicielami organizacji, które zajmują się pomocą osobom niewidomym i słabowidzącym. To właśnie tym osobom pragnę pomagać i to im służą urządzenia, które konstruuję.

Podczas uroczystości młody wynalazca wystąpił z krótką prezentacją, podczas której przedstawił działanie 2 swoich wynalazków: Neutrognet i MATIA.

Neutrognet jest nazywany przez swojego wynalazcę wirtualną kredą. Założony na palec sygnet jest to część systemu, który odczytuje wykonywane w powietrzu gesty, rozpoznaje litery i alfabet Braile'a. Osoby niewidome mogą w ten sposób np. pisać SMS-y. Projekt wygrał w 2015 r. ogólnopolski Konkurs Konstrukcji Studenckich i został dodatkowo wyróżniony nagrodą od Plus Business Incubator.

MATIA to obsypany nagrodami system, który można nazwać sztucznym okiem. Z pomocą audiodeskrypcji mówi osobie niewidomej, co ma przed sobą. Kilkanaście czujników umieszczonych w małej skrzyneczce, którą można przypiąć do pasa, zbiera informacje, które są na bieżąco przetwarzane. Dźwięk syreny okrętowej ostrzega przed przeszkodami, a kobiecy głos opisuje osoby, które znajdą się w oku kamery. Urządzenie za pomocą Bluetootha łączy się ze smartfonem.

Oba wynalazki były nagradzane.

Petros Psyllos od ponad 2 lat blisko współpracuje z białostocką fundacją Audiodeskrypcja, starając się poznać problemy osób niewidomych od podszewki.

- Ponieważ zajmuję się kwestiami przetwarzania obrazu i sztucznej inteligencji, to postanowiłem wykorzystać tę wiedzę, aby pomóc niewidzącym - tłumaczy.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

1842 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39