Spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy
Czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi obowiązuje od 13 czerwca br. Jak wskazuje MSWiA, po niemal 90 dniach funkcjonowania strefy buforowej na granicy polsko-białoruskiej liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy spadła o 64 proc.
- Strefa przyniosła konkretne, dobre rezultaty. Jest ona przede wszystkim wymierzona w przemytników ludzi, którzy podejmują osoby przerzucane przez granicę - powiedział minister Tomasz Siemoniak, uzasadniając decyzję o przedłużeniu strefy buforowej.
MSWiA nadmienia, że w tym czasie – od 13 czerwca do 9 września bieżącego roku - Straż Graniczna odnotowała 6 130 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Natomiast w analogicznym okresie poprzedzającym wprowadzenie strefy takich prób było 17 030. Tym samym liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy spadła o 64 proc. Ministerstwo wskazuje, że w okresie od 13 czerwca do 9 września br. funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie całego oddziału zatrzymali w sumie 71 kurierów.
Zasięg strefy ograniczony do minimum. Nie obejmuje miejscowości i szlaków turystycznych
Strefa objęta zakazem przebywania, podobnie jak do tej pory, obejmuje długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku 44,55 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku 16,12 km położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km.
Co ważne, teren strefy objętej zakazem nie obejmuje, co do zasady, miejscowości i szlaków turystycznych. Chodzi o to, by skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową.
Dostęp do strefy dla przedstawicieli mediów
Jak informuje MSWiA, SG wydała do tej pory 158 zgód na przebywanie w strefie buforowej, w tym 97 to zgody wydane przedstawicielom mediów. Najwięcej zgód dotyczyło Białowieży (66) oraz Dubicz Cerkiewnych (44). 23 zgody wydano przedstawicielom międzynarodowej organizacji pozarządowej. 9 przepustek wydano Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Bezpieczeństwo funkcjonariuszy i żołnierzy
Ministerstwo jest zdania, że wprowadzone rozwiązania zapewniają nie tylko nienaruszalność granicy państwowej. Poprzez ograniczenie obecności osób postronnych w rejonie działań służbowych zagwarantują bezpieczeństwo zarówno osobom postronnym, a także funkcjonariuszom i pracownikom Policji, Straży Granicznej i żołnierzom. MSWiA potwierdza, że strefa buforowa ogranicza też aktywność grup przemytniczych ułatwiających proceder nielegalnej migracji.
24@bialystokonline.pl