Tematyka warsztatów jest nawiązaniem do przejawów agresji wobec mniejszości narodowych, które coraz częściej mają miejsce w Polsce. Podlasie, niegdyś słynący z wielokulturowości, staje się sterroryzowane przez ruchy nacjonalistyczne, gdzie odmienności są dyskryminowane, a wśród ulicznych grafitti niejednokrotnie zobaczyć można napis "white power". Od zdemolowania Centrum Kultury Muzułmańskiej, przez zbeszczeszczenie pomnika w Jedwabnem, zamalowanie napisów w języku litewskim w gminie Puńsk, aż po podpalenie drzwi małżeństwa polsko-pakistańskiego w sierpniu ubiegłego roku w Białymstoku - ta eskalacja nietolerancji i przemocy rośnie. Ostatnie wydarzenie to zabójstwo 24-letniego mężczyzny w nocy podczas Świąt Wielkanocnych.
Genezy tych ekscesów, aktów wandalizmu należy poszukiwać na wielu płaszczyznach, zwłaszcza w przestrzeni intelektualnej. To właśnie wiedza lub jej brak pozostają w bezpośredniej zależności z podejmowanymi przez nas decyzjami.
Podczas 5 dni warsztatowych Hubert Czerepok wraz z młodzieżą analizowali rolę rodziny, szkoły, mediów, grup rówieśniczych czy środowisk politycznych w kształtowaniu poglądów młodych ludzi. Wspólnie próbowali znaleźć źródło uprzedzeń kulturowych, brak akceptacji i agresję. W efekcie powstał film p.t. "Symbole".
Po premierowym pokazie odbędzie się dyskusja z udziałem gości: Katarzyny Orowieckiej - animatorki kultur ze Stowarzyszenia "Nigdy więcej", Andrzeja Wajsa - krytyka idei, dr hab. Olega Łatyszonka - historyka, profesora Uniwersytetu w Białymstoku oraz Jerzego Kiszkiela, Podlaskiego Kuratora Oświaty. Rozmowę z publicznością będzie moderował Jakub Medek - białostocki dziennikarz Gazety Wyborczej.
Spotkanie odbędzie się w piątek, 25 maja o godz. 18 w Galerii Arsenał.
o wydarzeniu:
Prezentacja filmu "Symbole" i dyskusja w Arsenale