Pomysł uczelni
- To jest pokłosie naszych spotkań z rektorami trzech największych uczelni - powiedział prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.
Jak poinformował, właśnie z białostockich szkół wyższych wyszedł pomysł, by lepiej zagospodarować Las Zwierzyniecki.
- Chodzi o to, by odległe od siebie miejsca w jakiś sposób skomunikować - tłumaczył Truskolaski.
Dlatego w kwartale pomiędzy ulicami Świerkową, 11 Listopada, Zwierzyniecką, Wiosenną i Ciołkowskiego, powstanie infrastruktura, która pozwoli wygodniej i przyjemniej poruszać się po zielonym terenie. Chodzi o lepszą integrację środowiska studenckiego, połączenie z centrum miasta przez Park Konstytucji 3 Maja i ułatwienie dostępu do tego terenu mieszkańcom.
Las w centrum miasta
W Lesie Zwierzynieckim powstaną nowe ścieżki spacerowe, biegowe i rowerowe. Co ważne, nie ma mowy tam o żadnym asfalcie. Całość będzie dostosowana do charakteru miejsca.
- Będziemy poruszać się w grupie materiałów naturalnych takich na przykład jak żwir - podaje szczegóły dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Andrzej Karolski.
Jak uzupełnia, prace będą prowadzone w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu ingerować w założenie. Ścieżki w głównej mierze będą biec tymi już istniejącymi, bądź po prostu "wydeptanymi". Mają mieć maksymalnie 3 metry, wyjątek będą stanowiły te już teraz szersze. Na terenach podmokłych zostaną położone drewniane kładki.
Oprócz ścieżek w Lesie Zwierzynieckim powstaną latarnie, ławki i kosze na śmieci. Ma być nie tylko ładniej, ale i bezpieczniej.
- Nie wykluczamy monitoringu - mówił Karolski.
Trzy etapy
Realizacja projektu będzie podzielona na trzy etapy. Pierwszy, najłatwiejszy, dotyczący skomunikowania uczelni z nowym kampusem Uniwersytetu w Białymstoku i poprawy bezpieczeństwa. Rozpocznie się on w kwietniu przyszłego roku, a zakończy się w październiku. W bieżącym roku będą prowadzone prace projektowe. W ich trakcie wyjaśni się m.in. czy w lesie powstaną również punkty typu siłownie na świeżym powietrzu.
Kolejne etapy inwestycji dotyczą budowy ścieżek edukacyjno-rekreacyjnych oraz realizujących zamierzenia historyczne. Obejmą między innymi teren rezerwatu przyrody. Wszystkie prace będą tam prowadzone po konsultacjach z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
- RDOŚ już wyłonił wykonawcę na opracowanie planu ochrony rezerwatu. Bardzo szczegółowo będzie prowadzona inwentaryzacja osobliwości przyrodniczych - poinformował Karolski.
Przewidywany koszt realizacji przedsięwzięcia to około 3,2 mln zł. Zakończenie całości jest planowane na 2017 r.
Ulica 11 Listopada bez zmian
Zamierzenia dotyczące Lasu Zwierzynieckiego nie obejmują Parku Konstytucji 3 Maja. Na razie nie ma też planów, by zamknąć dla ruchu kołowego ul. 11. Listopada. A taki projekt jest w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Białegostoku.
- Jest to wizja, która może za pewien czas się zdarzyć. W tej chwili nie ma takiego przewidywania, że ta ulica zostanie wyłączona z ruchu - uspokaja kierowców dyrektor departamentu urbanistyki Piotr Firsowicz.
ewelina.s@bialystokonline.pl