Rynek pracy doszedł do ściany? Długotrwale bezrobotni nie potrafią się odnaleźć

2016.09.13 07:54
W Polsce ponad milion osób pozostaje bez zatrudnienia. Jednocześnie pracodawcy sygnalizują problemy ze znalezieniem nowych pracowników. Dlaczego? Ponieważ więcej niż połowa bezrobotnych to osoby, które od ponad 20 lat nie były aktywizowane.
Rynek pracy doszedł do ściany? Długotrwale bezrobotni nie potrafią się odnaleźć
Fot: pixabay.com

Z najnowszych badań Work Service wynika, że niemal 30% pracodawców planuje rozpoczynać rekrutacje jeszcze w tym roku. W głównej mierze będą one dotyczyć podstawowych stanowisk pracy w takich sektorach jak usługi i produkcja. Jednak w dzisiejszych warunkach poszukiwanie pracowników jest mocno utrudnione.

W grupie osób, które rejestrowane są jako bezrobotne w Polsce, większość (56%) stanowią te pozostające bez zatrudnienia ponad 12 miesięcy. W Białymstoku osoby długotrwale bezrobotne to 62% ogółu tych, którzy nie mają pracy. Lepszymi niż u nas statystykami może pochwalić się np. Poznań (42,5%). Natomiast gorszą od naszej sytuację ma m.in. Rzeszów (65%).

Z danych z czerwca tego roku wynika, że ogólnie z grona 1,392 mln bezrobotnych z całego kraju aż 791 tys. stanowią osoby długotrwale wyłączone z rynku pracy. Oznacza to, że większość zarejestrowanych bezrobotnych stanowi grupa, którą trudno przywrócić na rynek pracy, a tym bardziej zaangażować do bieżących projektów w firmach.

- Powoli zaczynamy dochodzić do ściany. Stopa bezrobocia nie może spaść znacznie niżej bez podjęcia zdecydowanych działań nastawionych na aktywizację długotrwale bezrobotnych. To liczna grupa, która w najbliższych latach może stanowić główne zaplecze kapitału ludzkiego w Polsce. Na odwrócenie trendów demograficznych potrzeba lat. Nadal nie jesteśmy świadkami masowych powrotów Polaków zza granicy. A potrzeby rekrutacyjne pojawiają się tu i teraz. Dlatego też jednym z kluczowych wyzwań dla polskiej gospodarki w nadchodzących latach będzie skuteczne przywracanie na rynek pracy osób długotrwale pozostających bez zatrudnienia. Szczególnie, że dotychczas tylko 31% bezrobotnych było objętych jakąkolwiek formą wsparcia – komentuje Grzegorz Tokarski, wiceprezes zarządu Krajowego Centrum Pracy.

Co ciekawe, grupa osób długotrwale bezrobotnych nie zachowuje równowagi płciowej. Liczba kobiet zaliczanych do tego zbioru w Polsce wynosi obecnie ponad 437,5 tys. Oznacza to, że panie stanowią ponad 55% ogółu długotrwale bezrobotnych.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1630 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39