Zakwitły kasztany - to znak, że pora na egzaminy dojrzałości. Maturzyści od dawna w internecie prześcigali się w pomysłach, co mogłoby pojawić się na maturze. Obstawiano często pojawiającą się "Lalkę" Bolesława Prusa oraz "Pana Tadeusza" i "Dziady" Adama Mickiewicza. I trzeba przyznać, że te przypuszczenia były słuszne.
- Matura z języka polskiego była dość prosta. Pierwszy temat był na podstawie "Pana Tadeusza", drugi brzmiał "Kiedy relacja z drugim człowiekiem jest źródłem szczęścia". Osobiście wybrałem drugi temat, bo wydawał mi się dużo prostszy. Część testowa także nie była skomplikowana, zajęła mi około 10 minut - mówi Wiktor Żeromski z VI LO w Białymstoku.
Pojawiły się też pytania o emocje i nawiązanie do "Lalki", co nie było dużym zaskoczeniem dla maturzystów:
- Trzeba było odpowiedzieć na pytanie, jak emocje wpływają na podejmowane decyzje. Był też tekst, w którym trzeba było rozpoznać, kto jest autorem danej lektury i to była "Lalka", więc zaskoczenia nie było. Jak na maturę było bardzo mało zdań otwartych, dużo było zadań, gdzie trzeba było odpowiedzieć "prawda", "fałsz" i "tak" lub "nie" - opowiada Jakub Sierada z VI LO.
A z czym maturzyści mieli problem?
- Spodziewałem się trudniejszej matury. Były jednak dwa zadania, które było nieco trudniejsze. Pytanie dotyczyło ostatniego zdania w tekście - trzeba było określić formę przekazu i było pytanie o charakterystyczną formę w tekście, gdzie dwie odpowiedzi w sumie pasowały, trzeba było trochę się dłużej zastanowić. A poza tym, to chyba nie było jakichś skomplikowanych pytań - opowiada Miłosz Dubowski, również z VI LO.
W środę po południu, w drugiej turze egzaminacyjnej, odbędzie się jeszcze egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym.
W czwartek o godz. 9.00 maturzyści zasiądą do rozwiązywania zadań matematycznych. O godz. 14.00 odbędzie się zaś egzamin z historii muzyki na poziomie rozszerzonym.
Kiedy termin dodatkowy i "poprawka?"
Aby zdać maturę należy napisać trzy egzaminy obowiązkowe (z języka polskiego, matematyki, języka obcego) i uzyskać z każdego z nich minimum 30%. Konieczne jest też przystąpienie do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (nie ma tu określonego progu zaliczenia).
Terminy dodatkowe zaplanowano od 1 do 15 czerwca. Wówczas maturę napiszą osoby, które z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych bądź losowych nie mogły wziąć udziału w egzaminie w pierwszym terminie i dostały zgodę dyrektora OKE na przystąpienie do egzaminu w czerwcu.
Jeśli chodzi o termin poprawkowy, to ten przypada na 23 sierpnia. Przeznaczony jest dla tych zdających, którzy w maju lub czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu z tylko jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej. Wyniki tzw. "poprawki" będą znane 9 września 2022 r.
Terminy wszystkich matur: Tuż po majówce ruszają matury. Kiedy będą egzaminy? HARMONOGRAM
Arkusze Odpowiedzi
Po godz. 14.00 arkusze z matury podstawowej z języka polskiego będą dostępne tutaj: Arkusze Odpowiedzi
justyna.f@bialystokonline.pl