Program powstał w 2011 roku z inicjatywy białostockiej firmy Bianor. W tym roku przyłączyła się do niego kolejna – Rosti.
- Na integracji firm skorzystają również uczestnicy Programu, którzy zyskają tym samym szansę pracy w globalnym koncernie, posiadającym swoje oddziały w kilkunastu krajach świata – zapewnia Katarzyna Bereśniewicz, przedstawicielka Rosti.
W zeszłym roku Program Student cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło około stu aplikacji od osób chcących dostać się na płatny staż. Przeprowadzono kilkanaście rozmów kwalifikacyjnych, w efekcie których wyłoniono 5 najlepszych studentów, którzy otrzymali propozycję przystąpienia do Programu. Następnie czworo z nich rozpoczęło pracę w Bianorze.
W tym roku miejsc jest więcej – aż 10. Zgłaszać mogą się osoby studiujące na ostatnim roku oraz absolwenci, którzy odebrali dyplomy w ciągu minionych 12 miesięcy. Wymogiem jest przede wszystkim znajomość języka angielskiego, co sprawiało najwięcej problemów osobom zgłaszającym się na płatny staż.
- Pracujemy w środowisku międzynarodowym, na co dzień w wielu sytuacjach porozumiewamy się tylko po angielsku. Bez znajomości tego języka osoby, nawet o błyskotliwym intelekcie i nieprzeciętnej wiedzy merytorycznej, po prostu sobie nie poradzą – mówi Aleksandra Pawlak, która koordynowała poprzednie odsłony projektu.
Organizatorzy projektu poszukują ludzi kreatywnych, ambitnych, którzy nie boją się wyzwań oraz pracy w globalnej firmie.
- Oceny w indeksie, choć ważne, nie są kluczowe. Weryfikacji podlegają indywidualne predyspozycje, cechy charakteru, ale też dodatkowa aktywność podczas studiów – informuje Bereśniewicz.
Zainteresowani płatnymi stażami mogą zgłaszać się do 13 listopada osobiście bądź za pośrednictwem poczty e-mail na adres student@bianor.pl. Kilkanaście osób przejdzie do drugiego etapu i weźmie udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Dziesięcioro z tych, którzy najlepiej zaprezentują się przed komisją, na początku 2016 roku rozpoczną 18-tygodniowy płatny staż.
W trakcie praktyk stażyści będą realizowali 6 trzytygodniowych etapów. Odwiedzą poszczególne działy: produkcję, planowanie produkcji, process improvement, zakupy, jakość i montaż. Na zakończenie każdego etapu zostaną ocenieni przez swojego opiekuna. Po 18 tygodniach studenci otrzymają Indywidualną Ocenę Końcową, która da im szanse na późniejsze zatrudnienie w firmie.
justyna.f@bialystokonline.pl