Ministerstwo Zdrowia zachęca do udziału w programie "Profilaktyka 40 plus". Dzięki niemu można wykonać wiele różnych badań. A dodatkową zachęta do tego jest loteria "Podaj dalej zdrowie", w której do wygrania są nagrody o łącznej wartości 3,5 mln zł.
– Po pandemii mamy do czynienia z jednej strony z deficytem zdrowotnym, a z drugiej ze stosunkowo niską świadomością na temat własnego zdrowia. Świadczy o tym zbyt mała liczba osób korzystających z różnych programów profilaktycznych oraz szczepień. Dlatego wciąż zachęcam do skorzystania z programu "Profilaktyka 40 plus", do zrobienia bilansu własnego zdrowia. Musimy mieć przekonanie, że regularna diagnostyka, dbanie o siebie jest podstawą życia w zdrowiu. Jeżeli chcemy cieszyć się życiem, to badajmy się – podkreśla Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Program "Profilaktyka 40 plus" ruszył w lipcu. Niestety zainteresowanie nim jest niewielkie. Narodowy Fundusz Zdrowia podał niedawno, że do połowy stycznia 2023 r. wzięło w nim udział zaledwie 8% Polaków. Liczba skierowań wynosi 1,5 mln, a osób uprawionych do badań jest 20 mln.
A jak pokazują statystyki, w przypadku osób po 40. roku życia znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób, takich jak: choroby nowotworowe, nadciśnienie, miażdżyca czy cukrzyca. Wczesne ich wykrycie znacznie zwiększa szansę na skuteczne leczenie.
Zachętą do badań w ramach programu ma być loteria "Profilaktyka 40 plus".
- Aby dodatkowo zachęcić do badań profilaktycznych, uruchamiamy loterię z atrakcyjnym nagrodami. Mogą wziąć w niej udział wszystkie osoby, które skorzystały z programu "Profilaktyka 40 plus". Obok nagrody, którą jest zdrowie będzie można otrzymać nagrodę rzeczową – zachęca minister zdrowia.
Z jakich badań można skorzystać w ramach programu?
Badania profilaktyczne dostępne w ramach programu "Profilaktyka 40 plus" są podzielone na trzy pakiety: dla kobiet, dla mężczyzn oraz wspólny.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera następujące badania:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie poziomu glukozy,
- kreatynina,
- badanie ogólne moczu,
- kwas moczowy,
- krew utajona w kale.
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn to:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie poziomu glukozy,
- kreatynina,
- badanie ogólne moczu,
- kwas moczowy,
- krew utajona w kale,
- PSA (badanie w kierunku raka prostaty).
Natomiast pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn obejmuje:
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
- ocena miarowości rytmu serca.
Jak zapisać się na badania?
Osoby, które chciałyby skorzystać z "Profilaktyka 40 plus" mogą zapisać się do programu, na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji gabinet.gov.pl. Trzeba wypełnić prostą ankietę - podać informacje dotyczące swoich parametrów ciała, takich jak waga i wzrost oraz odpowiedzieć na pytania. Dzięki temu możliwe będzie indywidualne dopasowanie pakietu badań profilaktycznych do potrzeb, płci oraz zidentyfikowanych czynników ryzyka.
Po wypełnieniu takiej ankiety przyjdzie e-skierowanie, które umożliwi skorzystanie z badań w ramach programu. Każda osoba po 40. roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu diagnostycznego obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań. E-skierowania na badania nie trzeba drukować ani pobierać z Internetowego Konta Pacjenta.
justyna.f@bialystokonline.pl