Wnioski są przyjmowane od kilku dni
Na początku kwietnia ogłoszono, iż rusza kolejna edycja programu "Opieka wtchnieniowa". Oznacza to, że można już składać wnioski.
Program ten jest skierowany do dzieci, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności wraz ze wskazaniami stałej bądź długo trwające opieki czy też pomocy innej osoby, co związane jest ze znacznym ograniczeniem możliwości samodzielnej egzystencji. Wskazaniem jest również konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka podczas jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. W naborze mogą wziąć też udział osoby "ze znacznym stopniem niepełnosprawności, których członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę wymagają wsparcia w postaci doraźnej, krótkotrwałej przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie opieki na tym osobami".
Program "Opieka wytchnieniowa” realizowany jest 3 modułach. Pierwszym jest świadczenie opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego. Skorzystać mogą z niego opiekunowie, którzy nie mają innych form usług w miejscu, gdzie mieszka osoba niepełnosprawna. Drugi moduł to opieka całodobowa w ośrodkach wsparcia, zaś trzeci ma na celu zapewnienie ze znacznym stopniem niepełnosprawności, których członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę, wymagają wsparcia w postaci doraźnej, krótkotrwałej przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie opieki na tym osobami, a także możliwość nauki odnośnie pielęgnacji, rehabilitacji czy dietetyki.
Dokumenty można składać do 30 kwietnia
"Program adresowany jest do gmin i powiatów, w których istnieje potrzeba świadczenia usług opieki wytchnieniowej. W ramach Programu gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe na koszty realizacji zadania świadczonego w formie usług opieki wytchnieniowej w wysokości do 80% kosztów realizacji usług opieki wytchnieniowej" - czytamy na stronie urzędu wojewódzkiego. Na jego stronie są też niezbędne formularze, które należy dostarczyć chcąc złożyć wniosek.
Dokumenty można składać w kancelarii Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku przy ul. Mickiewicza 3, pok. 6 oraz w w Punkcie Obsługi Klienta Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku przy ul. Mickiewicza 3 (przy holu w wejściu głównym). Można je także wysłać pocztą na adres placówki. Wnioski są przyjmowane do 30 kwietnia.
justyna.f@bialystokonline.pl