Kluczem w leczeniu cukrzycy typu 1 jest szybka diagnoza. Taki jest główny cel programu pilotażowego realizowanego pod przewodnictwem prof. Artura Bossowskiego – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej.
Choroba ta jest nieuleczalna, powoduje wiele powikłań zdrowotnych oraz obniża jakość życia. Szybka diagnoza i objęcie pacjentów opieką medyczną pozwala na łagodniejszy przebieg, a także późniejsze wystąpienie objawów. Dla młodego organizmu dziecka każdy miesiąc wolny od choroby ma ogromne znaczenie. Współczesna diagnostyka pozwala wytypować pacjentów z grupy wysokiego ryzyka na 3 do 5 lat przed pierwszymi objawami.
- Mam nadzieję, że program pilotażowy, polegający na wczesnym wykryciu cukrzycy typu 1 u dzieci w okresie bezobjawowym, będzie przeprowadzony w całym kraju, ale na początek prof. Bossowski, nasz konsultant w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej - ukierunkowuje działania na powiaty: białostocki, hajnowski i augustowski - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Program pilotażowy ma być na początku skierowany do najmłodszych - dzieci od 1. do 9. roku życia, niezależnie od tego, czy są zdrowe czy nie. Będzie polegał na jednorazowym pobraniu krwi żylnej po wyrażeniu zgody przez ich rodziców lub opiekunów prawnych.
- Celem tych badań jest wykrycie, jeszcze we wczesnej fazie - bezobjawowej - predyspozycji immunologicznych do tego, że u danego dziecka organizm będzie wytwarzał przeciwciała przeciwko trzustce, które, jeśli się uszkadzają i niszczą, a w nich wytwarzana jest insulina (hormon odpowiadający za regulację gospodarki glukozy) to doprowadzą do rozwoju cukrzycy typu 1 - wyjaśnił prof. Artur Bossowski, kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii UMB.
Dzięki objęciu dzieci programem pilotażowym, specjaliści będą mogli zapewnić im opiekę w poradniach: endokrynologicznej i diabetologicznej, zaproponować dietę oraz regularne uprawianie wysiłku fizycznego, a także stabilizację masy ciała. W uzasadnionych sytuacjach dziecko może zostać skierowane także na immunoterapię.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl