Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna (PROT) wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną (POT) poszukują najatrakcyjniejszych, najbardziej nowatorskich i przyjaznych produktów turystycznych. Do 4 września będą przyjmowane zgłoszenia w ramach XIX edycji konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny.
Zgłaszać kandydatury mogą: Polska Organizacja Turystyczna, regionalne i lokalne organizacje turystyczne, jednostki samorządu terytorialnego, twórcy produktów turystycznych podmioty z branży turystycznej (m.in. przedsiębiorcy turystyczni), organizacje zrzeszające przedsiębiorców z dziedziny turystyki, w tym samorządu gospodarczego i zawodowego oraz stowarzyszeniom działającym w tej dziedzinie.
Jakie produkty można zgłaszać?
Do udziału w konkursie można zgłaszać produkty w następujących kategoriach:
- Wydarzenie cykliczne – charakteryzuje się dużą spójnością tematyczną, organizacyjną oraz konkretnym umiejscowieniem w czasie i przestrzeni.
- Pakiet usług turystycznych – impreza turystyczna – składa się z kilku usług lub usług i dóbr materialnych (rzeczy) oferowanych przez organizatorów turystyki.
- Obiekt – charakteryzuje się występowaniem jednej głównej atrakcji (usługi) i dodatkowo kilku usług towarzyszących skupionych w jednym miejscu (obiekcie) mających z punktu widzenia kartograficznego charakter punktowy.
- Szlak – składa się z wielu miejsc lub obiektów związanych z pewną nadrzędną ideą, połączonych ze sobą wytyczoną, zwykle oznakowaną trasą.
- Miejsce – obszar – wewnętrznie złożony zbiór elementów wyróżnionych ze względu na swoją konkretną lokalizację w przestrzeni, charakteryzującą się walorami turystycznymi.
Główna nagrodą w konkursie dla produktu, który zostanie wyróżniony "Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej" będzie zrealizowanie przez POT krajowej kampanii promocyjnej w roku 2023, o wartości nie mniejszej niż 200 000 zł. Zwycięzcy regionalnego etapu Konkursu otrzymają Certyfikaty Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, zaś zwycięzcy ogólnopolskiego etapu – Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej.
Informacji o Konkursie udzielają pracownicy Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (tel.: 85 653 77 97, e-mail: biuro@podlaskie.it).
Laureaci poprzednich edycji konkursu
W poprzednich edycjach konkursu na Podlasiu doceniono wiele różnych produktów i wydarzeń, m.in. Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna w gminie Korycin, Rowerową Narewkę - Stowarzyszenie "Narewka Kultur i Pokoleń", Operę i Filharmonię Podlaską, Suwalski Park Krajobrazowy, Kanał Augustowski, Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment, XXI Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym "Co ma pływać nie utonie" w Augustowie, Spływ "500 kajaków", Park "Kraina Puszczy i Żubra", Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie, Szlak turystyczny "Kraina Wątku i Osnowy", Pawilon Edukacyjny w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego, Puchar Polski Nordic Walking w Hajnówce czy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep.
justyna.f@bialystokonline.pl