Wicemarszałek Wiesława Burnos i członek zarządu Bogdan Dyjuk podpisali porozumienie z dyrektorem Narwiańskiego Parku Narodowego Grzegorzem Piekarskim w zakresie realizacji projektu "Pisa – Narew - szlak aktywnej turystyki wodnej", liczącego w sumie 46 kilometrów.
– Projekt otworzy przed turystami piękno naszego regionu, ale również przyczyni się do jego promocji – mówiła wicemarszałek.
Jak podkreślił Bogdan Dyjuk, ten szlak to szansa na połączenie aktywności fizycznej i obcowania z naturą, a dodatkowo rozwój turystyki na terenie dwóch województw: podlaskiego i warmińsko–mazurskiego oraz ich promocja.
– Cieszę się, że wspólnie z Narwiańskim Parkiem Narodowym wypracowaliśmy rozwiązania, które pozwolą na udostępnienie tego wyjątkowego obszaru. Przed nami jeszcze długa droga, ale wierzę, że wiosną przyszłego roku będziemy mogli mówić już o szlaku jako rozpoczętej inwestycji– dodał Bogdan Dyjuk.
Według projektu część trasy kajakowej, będącej kluczowym elementem szlaku, przebiega przez Narwiański Park Narodowy.
Grzegorz Piekarski zaznaczył, że jego realizacja niewątpliwie wpłynie na rozwój oferty turystycznej parku, ale też promocji samego regionu.
– Jak wiadomo piękno Narwiańskiego Parku to piękno rzeki Narew, wielokorytowej, z licznymi starorzeczami, terenami zalewowymi, które najlepiej oglądać z pokładu kajaka. Dzięki projektowi przy całej Narwi będzie mogła powstać mała infrastruktura, a tym samym turystyka będzie się rozwijać – zaznaczył.
Porozumienie normuje obowiązki stron w ramach współpracy i organizacji wspólnych inicjatyw na rzecz kreowania szlaku oraz wsparcie jego rozwoju i promocji, dbanie o skuteczny przepływ informacji na jego temat, przeprowadzenie przez Województwo Podlaskie kampanii informacyjno-promocyjnej, w której wykorzystane zostaną między innymi materiały i informacje na temat Narwiańskiego Parku Narodowego, a także rozwijanie, w miarę możliwości, infrastruktury i oferty turystycznej na obszarze funkcjonowania szlaku.
Projekt ma być współfinansowany ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021 – 2027.
ewa.reducha@bialystokonline.pl