Kąciki dla dzieci w więzieniach i aresztach zostały wygospodarowane w miarę możliwości infrastrukturalnych – w białostockim zakładzie takie miejsce jest w pomieszczeniu, które jest świetlicą, także pełni funkcję kaplicy więziennej, ale w Areszcie Śledczym w Hajnówce jest specjalny pokoik dla dzieci, ozdobiony przez osadzonych. Rodzice mogą tam wraz z dzieckiem, uczestniczyć w zabawach, wspólnym rysowaniu czy też czytaniu dziecku książek. Utworzone w aresztach i zakładach kąciki dla dzieci wyposażane były ze środków finansowych jednostek, książki natomiast pozyskano przede wszystkim z Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom oraz od funkcjonariuszy i pracowników jednostek.
- Warto sobie uświadomić, że dla znacznej liczby maluchów, odwiedzających ojców czy matki w więzieniu, jest to tak naprawdę pierwszy kontakt z książką – kolorowymi obrazkami, słowem drukowanym, kolorowankami. W związku z tym, zdarza się, że maluch nie chce się rozstać z książeczką po zakończonym widzeniu... Stąd też konieczność ciągłego uzupełniania zbiorów - mówi ppor. Eliza Siemienkiewicz Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku.
Pomysłodawcami akacji, by zbierać książeczki dla dzieci osadzonych są uczniowie XVI LO w Białymstoku, z którymi służba więzienna współpracuje w ramach zajęć mundurowych. W czasie jednego ze spotkań pojawiła się propozycja zebrania książeczek do dziecięcych kącików. Dziewczyny z liceum przygotowały plakaty, ulotki, opracowały cały „plan działania”.
- Do naszych jednostek na dłużej lub krócej trafiają kobiety i mężczyźni, którzy na wolności pozostawili swoje rodziny. Dzieci skazanych często słyszą, że tata lub mama na kilka lat wyjechali za granicę. Są też i tacy, którzy mimo wstydu i obaw, pragną za wszelką cenę utrzymywać kontakt z dzieckiem, być obecnym w jego pamięci od najmłodszych lat nawet wówczas, gdy wspólny czas mogą spędzić jedynie podczas widzenia w więzieniu - opowiada kpt. Michał Zagłoba rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku.
- Bezsporne jest, że taki kontakt z dzieckiem pozytywnie wpływa na jego rozwój i często pozwala ograniczyć skutki braku odpowiedniej opieki rodzicielskiej. One przecież nie wybrały sobie takiego życia. Naszą akcją pragniemy pomóc dzieciakom, które z nie swojej winy mają utrudniony start w życiu - mówi kpt. Michał Zagłoba.
Warto przyłączyć się do akcji służby więziennej i XVI LO. Książki można przynosić do XVI LO w Białymstoku przy ul. Sokólskiej 1, Aresztu Śledczego w Białymstoku ul. Kopernika 21, Zakładu Karnego w Białymstoku ul. Hetmańska 89.
ewelina.s@bialystokonline.pl