Czego szukają studenci?
Targi są skierowane do osób, które szukają pracy i chciałyby dowiedzieć się więcej o konkretnej firmie i warunkach pracy w danym miejscu. Oferty są skierowane nie tylko do studentów i absolwentów uczelni technicznych, ale i humanistów.
Pytamy obecnych na targach studentów, czego szukają.
- Na Targach Pracy PB jestem już któryś raz z kolei. Skończyłem aktualnie inżyniera z automatyki i robotyki, a na targach szukam pracy jako programista robotów lub automatyka utrzymania ruchu - informuje Tomasz Kukuć.
- Studiuję tutaj ekoenergetykę, więc przyszedłem by przy okazji sprawdzić swoje możliwości, czy może bym znalazł jakąś pracę. I właśnie dowiedziałem się o możliwości rozwoju dla osób z mojego kierunku i zapisałem się na praktyki zawodowe - mówi Adrian Krakówka.
- Jestem tutaj pierwszy raz. Przyszedł tutaj, by znaleźć fajne miejsce na przyszłą pracę. Najpierw chciałbym znaleźć miejsce, gdzie odbyłbym praktyki. Jestem aktualnie na drugim roku na kierunku narzędzia analityczne w zarządzaniu, więc myślę, że to dobry czas. Znalazłem już jedną potencjalną firmę, która zaoferowała mi dobrą ofertę - tłumaczy Ruslan Shloida.
Kogo szukają pracodawcy?
Wśród wystawców są m.in. bardzo nowoczesne firmy produkcyjne, budowlane, związane z IT i szeroko pojętą dziedziną nowych technologii. Często są to liderzy danych branż, firmy o zasięgu globalnym, wprowadzające innowacyjne rozwiązania i poszukujące wykwalifikowanych pracowników.
- Jesteśmy na targach, ponieważ dwa lata nie mogliśmy się pokazać, dotrzeć do nowych kandydatów, a wiemy, że w absolwentach i studentach jest siła, są pomysły i innowacja, którą my się kierujemy w naszej firmie. Szukamy osób, które mają pasję, zaangażowanie i które wniosą jakąś wartość dodaną, niekoniecznie zawsze trzeba być z konkretnego kierunku, ale jeśli widzimy, że ktoś idzie zawsze o krok do przodu to zawsze w naszej firmie jest mile widziany. Nasza siedziba główna znajduje się w Kleosinie, ale mamy też centrum produkcyjno-dystrybucyjnej w Białymstoku przy ul. Karpińskiego - mówi Kamila Jaszczuk z działu HR firmy KAN.
- My jesteśmy z firmy WestRock, amerykańskiej korporacji, która ma oddział w Polsce. W naszej nietypowej drukarni szukamy kandydatów do różnych działów, m.in. technicznego, jakości, BHP, utrzymania ruchu. Nasza drukarnia zatrudnia ponad 300 osób, a oddział znajduje się w Zaściankach - tłumaczy Marcin Żyłkowski, inżynier procesu w firmie WestRock.
Z kolei Wojciech Napora i Katarzyna Sędziak pojawili się na Targach Pracy, aby promować wśród studentów Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia "Zielona Linia".
- Jesteśmy ogólnopolską infolinią urzędów pracy, gdzie udzielamy odpowiedzi na pytania dotyczące zatrudnienia i usług świadczonych przez urzędy pracy. Poinformujemy między innymi o tym, jakie wsparcie można uzyskać od urzędu pracy – przekazują.
Fabryka mebli Forte oferuje 3-miesięczny, odpłatny programy stażowy "Twój mocny start", który jest skierowany do poszczególnych działów.
- Mamy dział produkcyjny, dział jakości, dział techniczny, gdzie poszukujemy mechaników i elektryków, a także stanowiska biurowe od sprzedaży po logistykę i marketing. Staże są organizowane cykliczne, a co ważne po takim stażu dla najlepszych oferujmy możliwość zatrudnienia – opowiada Weronika Mackiewicz, specjalistka ds. rekrutacji i employer brandingu.
- Jesteśmy z głównej centrali naszej firmy z Ostrowi Mazowieckiej, natomiast fabryki mebli Forte w Polsce jest 5, z czego 4 produkują meble, a piąta produkuje płytę wiórową. Szukamy tutaj kandydatów do pracy, zarówno studentów, jak i absolwentów. Nasza firma jest duża, więc mamy do zaoferowania ogromny przekrój stanowisk. Po każdym kierunku studiów jesteśmy w stanie zaproponować zatrudnienie u nas w firmie – dodaje Monika Korduszewska, specjalista ds. rekrutacji i employer brandingu firmy Forte.
Natomiast firma CERI International ma dość sprecyzowane wymagania.
- Szukamy studentów, osób posługującymi się językami obcymi, głównie niemiecki i angielski do pracy biurowej. Mamy dużo wakatów. Siedziba firmy jest w Łodzi, ale w Białymstoku mamy także biuro. Ale mamy obecnie dobę pracy zdalnej - wyjaśnia specjalista ds. HR, Łukasz Ławreniuk.
Kogo jeszcze poszukują lokalne firmy?
- Jako firma szukamy w tej chwili pracownika działu technologicznego do zarządzania produkcją. Dla nas niezbędni są absolwenci mechaniki, mechatroniki i elektryki. Są to ludzie, którzy doskonale sprawdzają się na produkcji stoczniowej - uważa Tomasz Żukowski, zastępca kierownika działu montażu, augustowskiej firmy Balt Yacht.
- Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się firmą, działającą w sektorze elektrycznym, aczkolwiek specjalizujemy się w czterech filarach: handel, budownictwo, serwis i projekt. Poszukujemy kandydatów na przeróżne stanowiska, od elektromonterów po inżynierów i specjalistów ds. sprzedaży. Jesteśmy otwarci na młodych ludzi, którzy również chcą u nas odbyć praktyki czy staże - dodaje Anna Babolewicz, specjalista ds. rekrutacji i HR w Grupie Eltron.
Plan na środę
Podczas drugiego dnia targów (13.10) już o godz. 9.00 rozpoczną się bezpłatne szkolenia dla studentów i absolwentów Politechniki Białostockiej. Dotyczyć będą m.in. zakładania działalności gospodarczej, umiejętności komunikacyjnych, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, wystąpień publicznych, a także inne, specjalistyczne warsztaty z branży IT czy chociażby dotyczące innowacyjnych systemów zasilania silników spalinowych. Szczegółowy program szkoleń dostępny jest na stronie Biura Karier Politechniki Białostockiej. Osoby zainteresowane udziałem w nich muszą się wcześniej zapisać wysyłając maila na adres: doradca.zawodowy@pb.edu.pl. Liczy się kolejność zgłoszeń.
Targi Pracy Politechniki Białostockiej są organizowane od kilku lat i cieszą się dużą renomą. W środę (13.10) będzie można porozmawiać z przedstawicielami wielu różnych branż pomiędzy godziną 10.00 a 15.00. Targi odbywają się na Wydziale Elektrycznym przy ul. Wiejskiej 45 D w Białymstoku.
Portal BiałystokOnline objął wydarzenie patronem medialnym.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl