W najbliższych dniach, spodziewamy się wzmożonego ruchu pojazdów i pieszych. Najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on w rejonach cmentarzy i dworców kolejowych oraz trasach wjazdowych i wyjazdowych. Funkcjonariusze drogówki jeszcze raz przypominają podstawowe zasady, o których każdy kierowca powinien pamiętać, zanim wybierze się w podróż.
Po pierwsze, prowadźmy swój pojazd z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Zwłaszcza gdy ruch jest znacznie większy, istotne jest, aby utrzymywać niezbędny odstęp miedzy pojazdami. Przypominamy też o konieczności włączenia świateł mijania. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu.
Po drugie, pamiętajmy, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny samochodu (hamulce, układ kierowniczy, oświetlenie i stan opon). Bądźmy wypoczęci, trasę pokonujmy etapami, robiąc, co pewien czas przerwę na odpoczynek.
Po trzecie, zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe. W tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów wokół cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować.
Piesi powinni korzystać z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię muszą zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie.
W związku z tym, że tak wiele osób będzie chciało odwiedzić groby najbliższych, na niektórych ulicach zostanie zmieniona organizacja ruchu. W pobliżu cmentarzy przygotowane zostaną specjalne parkingi dla tych, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz swoim samochodem. Jednak doświadczenia z lat ubiegłych pokazują, że zdecydowanie szybciej będzie można dostać się w rejon wybranego cmentarza specjalnie zorganizowanymi liniami komunikacji miejskiej. Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu mogą być usuwane na koszt właściciela.
Wprowadzone zostały ograniczenia zakazu ruchu na drogach samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Zakaz dotyczy poniedziałku (31.10) i wtorku (1.11) w godz. 8-22.
Niestety nie wszyscy wybiorą się na cmentarze z myślą o odwiedzinach grobów najbliższych. Najprawdopodobniej będą tam także kieszonkowcy. Wybierając się na cmentarze nie zabierajmy ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii czy wartościowych dokumentów, nie trzymajmy ich w łatwo dostępnej torebce, czy saszetce. Niektórzy z nas, wybierający się w daleką podróż, powinni pamiętać, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i kradzieżą.
Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy natychmiast policję - dzwoniąc pod numer 997 lub komórkowy 112. Nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia i mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.
Białostoccy funkcjonariusze 31 października i 1 listopada będą pełnili dodatkowo służbę w ramach tzw. "mobilnych posterunków". Policjanci będą informować między innymi o zagrożeniach związanych z kradzieżami kieszonkowymi, włamaniami do mieszkań i samochodów. Będą rozdawać także specjalne ekologiczne torby z odblaskiem, które świetnie sprawdzą się w najbliższych dniach do przenoszenia w nich chociażby zniczy, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo pieszym.
na podst. KWP Białystok