Rozmowa kwalifikacyjna. Wiele osób popełnia te błędy i traci szansę na zatrudnienie

2024.08.31 12:46
Rozmowa kwalifikacyjna jest bardzo ważna. To od niej zależy czy dostaniemy pracę, czy też nie. Ważne, by się do niej solidnie przygotować. Okazuje się, że jest mnóstwo błędów, popełnianych przez kandydatów, które przekreślają szansę na dostanie zatrudnienia.
Rozmowa kwalifikacyjna. Wiele osób popełnia te błędy i traci szansę na zatrudnienie
Fot: pixabay.com

Do rozmowy o pracę zawsze warto się przygotować. Eksperci radzą, by zapoznać się z ofertą firmy, w której chcemy pracować. Dobrze jest też przypomnieć sobie szczegóły ogłoszenia i wymagania. Dzięki temu kandydat nie będzie pytał o coś, co już było wcześniej podane - to nie stawia go w zbyt dobrym świetle. 

– Brak przygotowania czy pytań to jedne z najczęściej spotykanych rekrutacyjnych niedociągnięć po stronie kandydatów. W zależności od tego, czy spotkanie jest online, czy stacjonarnie, warto też zadbać o logistykę i przestrzeń. W przypadku rozmów online będzie to odpowiednie, spokojne miejsce, łączenie z galerii handlowej czy samochodu z pewnością nie wywołuje najlepszego wrażenia o profesjonalizmie i odpowiednim przygotowaniu kandydata -  – mówi Adrianna Wiśniewska, ekspertka rynku pracy z ramienia Manpower.

Jeśli rozmowa odbywa się w siedzibie firmy, warto wcześniej sprawdzić lokalizację i zaplanować dojazd tak, by uniknąć spóźnienia i dodatkowego stresu. Kluczowy jest też ubiór - powinien być schludny i adekwatny do charakteru pracy.

Dobre CV to podstawa

Zanim wyślemy CV, warto upewnić się, że jest dopasowane do oferty, na którą aplikujemy. Dokument powinien być też przejrzysty, zawierać wszystkie niezbędne informacje o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach itp. 

– CV powinno być krótkie i treściwe, wskazywać na najważniejsze aspekty doświadczenia zawodowego. Bez obaw, o resztę rekruter dopyta podczas rozmowy. Należy wskazać też swoje umiejętności, jak znajomość języków obcych, ukończone kursy, szkolenia, prawo jazdy, ale biorąc pod uwagę oczywiście te, które w danym procesie rekrutacyjnym mogą mieć znaczenie. I rzecz wydawać by się mogło bardzo oczywista, jednak po przygotowaniu swoich dokumentów aplikacyjnych warto sprawdzić poprawność danych kontaktowych, zdarza się bowiem, że brak kontaktu wynika z literówki w adresie e-mail lub błędu w numerze kontaktowym – mówi Wiśniewska.

Tego warto unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Eksperci zwracają uwagę na to, by trakcie rozmowy z rekruterem wykazać pełne zaangażowanie. Jeśli spotkanie odbywa się online, niektórzy są przekonani, że nie widać, gdy robią coś „w międzyczasie”, czyli np. zerkają na telefon. Specjaliści zalecają, by wyłączyć wszystkie rozpraszacze i zaangażować się w pełni w rozmowę. Brak skupienia i uwagi na tym, co mówi osoba, która zaprosiła kandydata na spotkanie, może skutkować tym, że nie dostanie on pracy, nawet jeśli spełnia wszystkie wymogi.

Nie zaleca się także krytykowania poprzednich przełożonych. 

- Nad wyraz duża krytyka wobec poprzednich pracodawców, czy współpracowników zdecydowanie nie wywołuje najlepszego pierwszego wrażenia – dodaje Adrianna Wiśniewska.

Tym można zapunktować

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ważna jest autentyczność. Należy mieć na uwadze, że osoba rekrutująca już na etapie pierwszych spotkań jest w stanie wychwycić wszelkie nieścisłości. Wówczas kandydat nie wzbudza jej zaufania. Dlatego na zadawane pytania zawsze trzeba odpowiadać zgodnie z prawdą.

- Kandydat unikający odpowiedzi lub odpowiadający wymijająco na pytania w większości przypadku nie wróży dobrze dalszym etapom rekrutacyjnym. Warto przygotować także swoje pytania do rekrutera, a etap pierwszych rozmów to świetny moment, by rozwiać wszelkie wątpliwości – podsumowuje Adrianna Wiśniewska. 

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1863 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39