Statystyki mówią, że w naszym województwie od początku września zachorowało już 13 tys. osób. Dużą liczbę z nich, bo ponad 4 tys., stanowią dzieci do lat 4. Najwięcej zachorowań jest w powiecie białostockim - w przedostatnim tygodniu listopada było ponad 900 podejrzeń przypadków grypy.
Grypa jest bardzo groźną chorobą wirusową, niestety nadal często myloną przez nas z przeziębieniem. Lekarze są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Powikłania pogrypowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego ważne jest skuteczne rozpoznanie choroby. Szybka reakcja na chorobę oraz szczepienia profilaktyczne to najważniejsze elementy walki z zagrożeniem epidemiologicznym, jakie niesie ze sobą wirus grypy.
Złe samopoczucie, bóle mięśni oraz głowy, wysoka gorączka to objawy, które są bardzo podobne dla wielu infekcji. Jak zatem rozpoznać zakażenie wirusem grypy? Grypa atakuje nagle. Towarzyszy jej gorączka, często wyższa niż 39 stopni. W przeciwieństwie do przeziębień, podczas grypy rzadko występuje katar, a typowym objawem jest suchy, męczący kaszel.
Należy pamiętać, że grypę można przebyć bezobjawowo lub z niewielkimi objawami. To, jak przebiega choroba, nie oznacza jednak, że nie rozsiewamy wirusów i nie jesteśmy zagrożeniem dla naszych bliskich oraz osób znajdujących się w naszym otoczeniu. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka wirusa grypy. Niestety, mimo niskiej ceny oraz częstych akcji bezpłatnych szczepień, duża część Polaków nadal nie decyduje się na profilaktykę, narażając się na groźną chorobę, koszt jej leczenia oraz powikłania.
Ostatnie dni rejestracji do akcji "Placówka Medyczna – Partner Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy"
Kończy się również czas rejestracji do akcji "Placówka Medyczna – Partner Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy". Do tej pory z województwa podlaskiego zarejestrowały się 43 ośrodki medyczne, a termin upływa 8 grudnia.
Aby zgłosić placówkę do wzięcia udziału w akcji, należy zarejestrować ją poprzez formularz na stronie www.opzg.pl w zakładce "Placówka Medyczna 2014/2015". Zarejestrowane ośrodki są zobowiązane do przeprowadzania działań informacyjnych i akcji szczepień przeciw grypie wśród swojego personelu. Wszystkim placówkom organizatorzy Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prześlą materiały edukacyjne dla pracowników oraz pacjentów, które pomogą w przeprowadzeniu akcji informacyjnych.
lukasz.w@bialystokonline.pl