Rok szkolny rozpoczęty! Czym jest szkoła zdaniem pierwszoklasistów?

2023.09.04 11:35
W tym roku dzieci wróciły do szkół dopiero 4 września. Pierwszoklasiści odwiedzili to miejsce po raz pierwszy, przez co wielu z nich jest zestresowanych. Jak postrzegają to miejsce?
Rok szkolny rozpoczęty! Czym jest szkoła zdaniem pierwszoklasistów?
Fot: materiały własne

4 września w szkołach znów zrobiło się gwarno. Uczniowie powrócili po ponad dwumiesięcznych wakacjach. Niektórzy pojawili się w murach placówki po raz pierwszy. Wśród minąć pierwszoklasistów (i ich rodziców) było widać, że jest to bardzo emocjonalny moment. 

Zapytaliśmy najmłodszych uczniów, czym ich zdaniem jest szkoła:

- W szkole są takie ławki, w których się siedzi się z kolegą i koleżanką, a pani pisze na tablicy. I trzeba mieć książki i zeszyty. W szkole są lekcje i przerwy, na przerwach jest fajnie, bo można się bawić i głośno krzyczeć, i biegać. I pani wtedy nie jest wcale zła. A jak zadzwoni dzwonek? To wtedy trzeba siedzieć cicho w ławce i znowu czekać na kolejną przerwę - opowiada Asia, tegoroczna pierwszoklasistka. 

Niektóre dzieci zwróciły uwagę na szczegóły dotyczące samego budynku szkoły

- Szkoła to jest taki albo wielki blok, albo taki duży dom z zegarem, na dachu szkoły zawsze wisi taki wielki zegar. I w szkole dzieci się uczą, pani mówi kiedy przerwa. I jest tam bardzo dużo dzieci i boisko, na którym można grać w piłkę. A jak dzieci są bardzo niegrzeczne, to idą do pana lub pani dyrektor - tłumaczy siedmioletni Kornel, który w tym roku idzie do pierwszej klasy. 

Są też dzieci, które boją się szkoły i wolałyby jeszcze chodzić do przedszkola. Pewnie za parę dni, jak poznają nowych kolegów i koleżanki, to się zmieni. Nowe miejsce wywołuje w nich jednak lęk. 

- Idę do pierwszej klasy, ale nie chcę. Wolałabym zostać w przedszkolu, z moimi koleżankami i kolegami i panią Anetką. Tu mam tylko jedną koleżankę, innych dzieci nie znam. W moim przedszkolu było ciszej, a tu jest tak dużo dzieci na korytarzu. Trochę się boję, ale mama mówi, że się przyzwyczaję i będzie fajnie
opowiada Laurka, która także w tym roku rozpocznie naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej.

Co zrobić, by przygotować dziecko do nauki w szkole?

Największym błędem, jaki może popełnić rodzic, jest straszenie szkołą. Dziecko nie powinno bać się nowego miejsca. Warto pomóc mu oswoić się z placówką, przyprowadzić (w miarę możliwości) na spacer przy szkole, pokazać boisko, czy plac zabaw. Dobrym pomysłem jest też wyjaśnienie synowi bądź córce, jak wygląda dzień w szkole. Dziecko musi wiedzieć np., że najpierw jest przerwa śniadaniowa, potem lekcje, wyjście na podwórko, obiad i później pójdzie do świetlicy, a na koniec zostanie odebrane przez rodziców. Dzięki temu będzie spokojniejsze w ciągu dnia i znacznie zmniejszy to u niego poczucie niepokoju i stresu. 

Dni wolne w nadchodzącym roku szkolnym

Wiele dzieciaków (szczególnie z starszych klas) już teraz chce wiedzieć, kiedy może spodziewać się dodatkowych dni wolnych:

Uczniowie, a także ich rodzice chcą jednak już teraz wiedzieć, kiedy mogą spodziewać się dni wolnych od szkoły.

1 listopada - Wszystkich Świętych,

23 grudnia - 31 grudnia 2023 - zimowa przerwa świąteczna (Boże Narodzenie/Nowy Rok);

22 stycznia - 4 lutego 2024 - ferie zimowe w województwie podlaskim;

28 marca - 2 kwietnia 2024 - wiosenna przerwa świąteczna (Wielkanoc);

26 kwietnia 2024 - zakończenie roku szkolnego dla maturzystów;

1-3 maja 2024 - majówka;

maj - termin jeszcze nie został ogłoszony przez dyrektora CKE- matury i egzamin ósmoklasisty, wolne będą mieli uczniowie, którzy nie przystępują do tych egzaminów;

30 maja 2024 - Boże Ciało

21 czerwca 2024 - zakończenie roku szkolnego;

22 czerwca - 31 sierpnia 2024 następne wakacje letnie;

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1757 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39