7 maja rozpoczyna się XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Dzień później, w niedzielę, w ramach tego wydarzenia odbędzie się Rodzinny Piknik Naukowy. Organizatorzy zadbali o to, by nikt z uczestników się nie nudził.
Będą pokazy naukowe, porady zdrowotne, eksperymenty, wykłady oraz występy artystyczne, które przygotowały podlaskie uczelnie oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Do tego najmłodsi będą mieli okazję poskakać w dmuchanym pałacu, wziąć udział w pokazie salsy i w wielu dedykowanych im zabawach oraz konkursach. Nie zabraknie też występów muzycznych, które z pewnością umilą doskonałą zabawę. Studenci wraz z pracownikami UwB przygotują happeningową galerię strojów historycznych, słodką lekcję kontroli jakości produktów z czekoladą w roli głównej czy Ekologiczną Grę Terenową. Organizatorzy i prowadzący będą przekonywać za sprawą barwnych i ciekawych eksperymentów, że chemia nie musi być trudna, a matematyczne zadania są z nami każdego dnia.
W trakcie zaplanowanego na niedzielę pikniku nie zabraknie też atrakcji dla miłośników kultury. Zainteresowani będą mieli okazję przekonać się, jaką rolę w kinie oraz sztuce dźwiękowej odgrywa woda.
Petros Psyllos, znany białostocki wynalazca, opowie zaś miłośnikom cyberświata, "czy za 50 lat wszyscy staniemy się cyborgami?", z kolei prof. UwB Danuta Zawadzka wyjaśni "z czego są zrobione "Dziady" Mickiewicza".
Piknik rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do godz. 16.00. Szczegóły: Rodzinny Piknik Naukowy
XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki zaplanowano w dniach 7-13 maja. W trakcie wydarzenia odbędzie się około 500 różnych wydarzeń. Na niektóre trzeba się rejestrować, a na niektóre jest wstęp wolny. Podczas imprezy można będzie dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących m.in. świata nauki.
Podczas tych kilku dni można będzie odwiedzić kampus UwB, zobaczyć jak wygląda debata EU & Me" poświęcona przyszłości młodzieży w Unii Europejskiej czy zobaczyć wystawę dzwonków z całego świata. Miłośnicy zwierząt będą mieli okazję dowiedzieć się ja je hodować nawet te niebezpieczne okazy i jak rozpocząć swoją przygodę z terrarystyką.
- Poza Piknikiem Uniwersytet w Białymstoku przygotował atrakcje także w kolejnych dniach. Nie zabraknie u nas niezwykłych gości. W środę 11 maja zapraszamy na spotkanie z Karolem Wójcickim – popularyzatorem astronomii, pasjonatem i fotografem nocnego nieba, dziennikarzem naukowym, twórcą największego w Polsce astronomicznego fanpage "Z głową w gwiazdach". Podczas swojego wykładu opowie on o kosmicznej rewolucji i niezwykłych wydarzeniach, jakie rozgrywają się nad naszymi głowami. Kolejną gratką będzie podróż po Układzie Słonecznym, na którą zaprosi uniwersyteckie Planetarium i Obserwatorium – zapowiada Dorota Sawicka z Centrum Popularyzacji Nauki, koordynatorka PFNiS na UwB.
justyna.f@bialystokonline.pl