Fundacja "Pomóż Im" rusza z projektem "Moc Pomocy". Dzięki inicjatywie pracownicy medyczni będą mogli skorzystać z warsztatów oraz indywidualnych spotkań z psychologiem, które będą miały na celu dostarczenie im niezbędnych narzędzi i umiejętności do pracy z pacjentami hematoonkologicznymi i ich rodzinami. Dzięki takim warsztatom personel medyczny ma też być wzmocniony, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów dotyczących ich pracy zawodowej.
- Praca na każdym oddziale szpitala dziecięcego jest wymagająca – mówi dr hab. n. med. Katarzyna Muszyńska-Rosłan, z-ca kierownika Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK i zarazem Przewodnicząca Rady Fundacji "Pomóż Im". - Jednak w przypadku choroby jaką jest nowotwór, sytuacja jest o tyle trudniejsza, że wiąże się z zagrożeniem życia, strachem rodziców, ogromnymi emocjami i smutkiem – dodaje. – Najważniejszy na oddziale jest oczywiście pacjent, ale równie ważni są rodzice dzieci, którzy towarzyszą im podczas leczenia. I dzieci i ich opiekunowie wymagają wsparcia, budowania w nich pozytywnego podejścia do sytuacji i wzmocnienia. I wobec takich wyzwań, oprócz typowo medycznych, staje na co dzień personel naszej kliniki. Dlatego tak ważne jest, abyśmy i my mogli skorzystać z fachowej wiedzy psychologicznej, podpowiedzi i warsztatów, które pozwolą nam jeszcze lepiej zająć się pacjentem i samemu radzić sobie z przeżyciami i emocjami – dodaje.
Dzięki "Mocy Pomocy" personel medyczny Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK będzie mógł skorzystać z 10 warsztatów i będzie miał do dyspozycji 20 godzin konsultacji indywidualnych.
Bardzo ważne jest też to, że z konsultacji będą mogli również skorzystać rodzice dzieci, które przeszły leczenie szpitalne i aktualnie znajdują się pod opieką Poradni Onkologii i Hematologii.
– O ile dzieci leczone na oddziale i ich rodzice mają zapewnione wsparcie psychologa, to wypisane z oddziału już nie – mówi dr n. med. Aleksandra Zaremba, psychoonkolog z Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK. – W rzeczywistości większość z nich nadal potrzebuje wsparcia psychologicznego, którego poradnia nie zapewnia – dodaje.
Dzięki Fundacji "Pomóż Im" rodzice będą mogli skorzystać z 20 godzin bezpłatnych konsultacji dwóch psychologów oraz 30 godzin telekonsultacji. Te drugie postanowiono przygotować myśląc o rodzicach, którzy mieszkają daleko od Białegostoku i dojazd mógłby być w ich przypadku utrudniony.
Rodzice dzieci chcący skorzystać z nieodpłatnych konsultacji psychologicznych proszeni są o kontakt z koordynatorem projektu z Fundacji "Pomóż Im", tel.: 663 350 840 lub zgłoszenie do Poradni Onkologii i Hematologii UDSK w terminie konsultacji - grafik znajduje się na stronie www.pomozim.org.pl.
Projekt potrwa do połowy grudnia i jest sfinansowany ze środków Dotacji Fundacji DKMS.
justyna.f@bialystokonline.pl