Po podpisaniu nowelizacji Kodeksu pracy Bronisław Komorowski dziękował rządowi za konsekwencję w budowaniu programu polityki państwa w kwestiach ważnych dla rodzin i ze względu na przełamanie kryzysu demograficznego. Gratulował też mamom I kwartału za determinację oraz umiejętność dochodzenia interesów swoich i swoich dzieci.
Prezydent zapowiedział, że to nie koniec prac w zakresie polityki rodzinnej. Wspomniał o wprowadzeniu Ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin, ustanawiającej powszechne zniżki w opłatach za usługi publiczne dla rodzin wielodzietnych.
Pełny wymiar nowego urlopu rodzicielskiego to 26 tygodni. Będzie można wykorzystać go maksymalnie w trzech częściach: w pierwszej przez mamę, w drugiej - tatę i z trzeciej znowu przez mamę. W takim przypadku należy jednak pamiętać, że części te będą musiały następować bezpośrednio po sobie i każda z nich nie będzie mogła być krótsza niż 8 tygodni. Pierwsze 14 tygodni od porodu będzie przysługiwać (jak dotychczas) wyłącznie mamie dziecka. Jeśli po tym czasie zdecyduje się ona wrócić do pracy, to niewykorzystaną część podstawowego urlopu macierzyńskiego udziela się jego tacie. Niezależnie od tego tacie wychowującemu dziecko będzie przysługiwał 2-tygodniowy urlop ojcowski, który można wykorzystać do ukończenia przez nie pierwszego roku życia.
W przypadku złożenia, nie później niż 14 dni po porodzie, wniosku do pracodawcy o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas przez cały ten czas zasiłek będzie wynosił 80%. W przypadku gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić 100% za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 60% za okres urlopu rodzicielskiego.
ewelina.s@bialystokonline.pl