Robo-pies "biega" po uczelni. Pełni bardzo ważne zadanie

2023.11.17 13:03
Ma cztery łapy, zna różne sztuczki, wykonuje komendy - na Politechnice Białostockiej pojawił się pies. I to nie taki zwyczajny, bo… mechatroniczny. Będzie pełnił bardzo ważne zadanie na uczelni.
Robo-pies "biega" po uczelni. Pełni bardzo ważne zadanie
Fot: D. Piekut/PB

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej może pochwalić się bardzo nietypowym pupilem. Na uczelni można spotkać… mechatronicznego psa. Elektroniczny czworonóg potrafi chodzić przy nodze, wykonuje komendy, robi sztuczki, a nawet merda ogonem!

Mechatroniczny pies nie jest zabawką. To nowoczesne i zarazem niezwykle ciekawe narzędzie, które będzie miało za zadanie wspomóc edukację studentów mechatroniki oraz automatyki i robotyki. 

– Najnowszy nabytek Wydziału Mechanicznego – pies, a właściwie – pies mechatroniczny, to urządzenie, które będzie integrowało części mechaniczne, część elektroniczną oraz oprogramowanie. Urządzenie to będzie wykorzystywane w laboratoriach prowadzonych na Wydziale Mechanicznym, a zwłaszcza na kierunkach automatyka i robotyka oraz mechatronika – wyjaśnia dr inż. Adam Bajkowski, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia na Wydziale słynącym z zamiłowania do wyjątkowych maszyn i pojazdów.

Robo-pies będzie rozbudowywany o nowe komponenty

Kluczowe jest to, że robo-pies jest programowalny. Oznacza to, że można go cały czas rozbudowywać o kolejne komponenty. To umożliwia dostosowanie jego możliwości do potrzeb edukacyjnych białostockich studentów.

– Obecnie robot potrafi wykrywać przeszkody i unikać zderzenia z nimi. W planach jest rozbudowanie go o czujnik Lider, co pozwoli wykorzystać funkcjonalność wykrywania, mapowania przestrzeni wokół robota, tak aby jeszcze dokładniej unikać zderzeń z przeszkodami – mówi mgr inż. Michał Falkowski.

Twórcy robo-psa są przekonani, że ten nietypowy pupil pomoże w realizacji wielu mechatronicznych projektów. Już niedługo na Politechnice Białostockiej ma zostać ogłoszony konkurs na projekt podobnego urządzenia. Technologie, które zastosowano w elektro-zwierzaku mają być inspiracją dla młodych ludzi do zaprogramowania swojego własnego urządzenia. Najlepszy zgłoszony pomysł dostanie fundusze na budowę robota.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1849 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39