Rewitalizacja Białegostoku. Ponad 20 projektów zakwalifikowanych do programu

2017.02.12 08:10
11 projektów podstawowych i 12 uzupełniających zostało zakwalifikowanych do programu rewitalizacji Białegostoku. Dokument jest jednak cały czas w fazie konsultacji.
Rewitalizacja Białegostoku. Ponad 20 projektów zakwalifikowanych do programu
Fot: MN
Kamienica przy ul. Ciepłej 4

Program rewitalizacji Białegostoku zakłada wyprowadzenie ze stanu kryzysowego obszarów, które w tym momencie są mocno zdegradowane. Pod koniec poprzedniego roku odbyły się konsultacje z mieszkańcami. Do stycznia można było składać na piśmie propozycje projektów do realizacji w ramach programu. Ogólnie program ma objąć 9 osiedli: Sienkiewicza, Dojlidy, Bema, Przydworcowe, Starosielce, Centrum, Dziesięciny I, Antoniuk i Skorupy.

Miasto przedstawiło już projekt programu. Do końca lutego można przez internet, na stronie bialystok.badanie-online.net, zapoznać się z dokumentem i go ocenić. Natomiast na 21 lutego (godz. 16.00, WSFiZ, ul. Ciepła 40) zaplanowana jest debata na jego temat.

Pieniądze na zabytki i tereny zielone

W projekcie można znaleźć listę przedsięwzięć, które zostały zakwalifikowane do realizacji w ramach rewitalizacji. Wybrano 11 tzw. projektów podstawowych, w których znalazły się takie inwestycje jak np. remont i modernizacja zabytku przy ul. Ciepłej. Wnioskowali o to mieszkańcy osiedla Sienkiewicza.

- Naszym pomysłem jest, żeby kamienicę przeznaczyć na funkcjonowanie klubu osiedlowego, którego na osiedlu nie mamy - mówi Mirosław Konopko, przewodniczący rady os. Sienkiewicza. - Padł też pomysł, żeby powstał tu park technologiczny. Można nawiązać współprace z uniwersytetem, ze szkołą plastyczną w Supraślu i organizować różne spotkania. Jest fajny pomysł, żeby wstawić tu drukarkę 3D. Za niewielką odpłatnością instruktor mógłby pokazywać, jak sprzęt działa, a prace mogłyby stworzyć wystawę.

Kolejnym zakwalifikowanym projektem jest przebudowa i zmiana sposobu użytkowania
zabytkowego budynku przy ul. Sukiennej 5. Miałaby tam powstać placówka opiekuńczo-wychowawcza. W podstawowej grupie znalazły się też takie przedsięwzięcia jak zagospodarowanie terenów w dolinie Białki na Dojlidach oraz na os. Bema, a także centrum aktywności lokalnej przy ul. Włókienniczej czy utworzenie biblioteki multimedialnej na Starosielcach.

Wsparcie dla bezrobotnych i nie tylko

Poza 11 podstawowymi projektami, przygotowano także listę projektów uzupełniających, czyli takich, które w obecnym kształcie nie posiadają jeszcze określonych ram organizacyjnych i finansowych. Stanowią one bazę projektów będących odpowiedzią na zidentyfikowane problemy, mogących zostać wcielone w życie przy określeniu szczegółów.

Mowa tu o takich przedsięwzięciach jak akcje przyczyniające się do aktywizacji osób bezrobotnych czy zapobiegające wykluczeniu społecznemu osób starszych. Znalazły się jednak także projekty z zakresu infrastruktury drogowej oraz mobilności miejskiej. Pojawiły się się takie pomysły jak uruchomienie linii autobusowej na trasie dworzec PKP/PKS - centrum miasta, która miałaby być darmowa dla pasażerów czy stworzenie Białostockiej Kolei Miejskiej i Aglomeracyjnej.

Pieniądze na stworzenie projektu pochodzą ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa. Przygotowane lub zaktualizowane programy rewitalizacji będą stanowiły podstawę do ubiegania się o środki na działania rewitalizacyjne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Na ten cel w programie przeznaczono prawie 23 mln euro. Na opracowanie lub aktualizację programów rewitalizacji gminy mają czas do 31 sierpnia 2017 r.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1812 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39