Renta socjalna jest świadczeniem, które różni się nieco od pozostałych, które wypłaca ZUS. nie trzeba bowiem wykazywać w tym przypadku stażu pracy. Jest ono finansowane w budżetu państwa. Białostocki Oddział ZUS wypłaca 8.5 tys. rent socjalnych.
Komu przysługuje takie świadczenie? Może je dostać osoba pełnoletnia, która jest całkowicie niezdolna do pracy w wyniku naruszenia organizmu do którego doszło przed ukończeniem 18. roku życia, podczas nauki w szkole bądź szkole wyższej (przed ukończeniem 25. roku życia) bądź w trakcie ktsrzałcenia sięw szkole doktoranckiej. Za osobę pełnoletnią w tym przypadku uznaje się też kobietę, która nie ma 18 lat, ale zawarła związek małżeński po ukończeniu 16-tego roku życia. -
- Całkowitą niezdolność do pracy i przewidywany okres jej trwania ustala lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS. Za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do renty bierzemy pod uwagę czy niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, które powstało zanim osoba ubiegająca się o świadczenie osiągnęła pełnoletność lub w trakcie nauki - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Renta socjalna może być okresowa lub stała. Wszystko zależy od tego, czy niezdolność do pracy jest trwała czy tymczasowa.
Świadczenia nie dostanie osoba, która która ma ustalone prawo między innymi do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia przedemerytalnego, zasiłku przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy pobiera świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych. Nie dostanie jej także osoba będąca właścicielem bądź posiadaczem powierzchni użytków rolnych powyżej 5 ha przeliczeniowych czy nieruchomości rolnej. Pieniądze nie bedą także wypłacane więźniom i tymczasowo aresztowanym.
Renta socjalna ulegać będzie obniżeniu, jeżeli osobie uprawnionej do jej otrzymywania przysługiwać będzie także renta rodzinna.
- Łączna kwota obu świadczeń nie może przekroczyć 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jest to aktualnie kwota 2 501,76 zł brutto. Obniżona renta socjalna nie może być jednak niższa niż 10 proc. najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. Jeżeli kwota renty rodzinnej przekracza 200 proc. najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy, renta socjalna nie będzie przysługiwać - wyjaśnia rzeczniczka.
Renta socjalna równa kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - aktualnie 1250,88 zł brutto.
justyna.f@bialystokonline.pl