Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2016 został opracowany na podstawie sukcesów szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyników egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyników z egzaminów zawodowych (w przypadku techników).
Na Podlasiu mamy 153 licea ogólnokształcące i 62 technika (razem ze szkołami dla dorosłych).
I Liceum Ogólnokształcące wciąż wiedzie prym
Od wielu lat w rankingach pierwsze miejsce na Podlasiu przypada I Liceum Ogólnokształcącemu im. Adama Mickiewicza. W kraju szkoła zajmuje 42. pozycję. Drugie na podium stanęło II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej (47. pozycja w Polsce), a trzecie – III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (71. miejsce w kraju). Następne w kolejce są: I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Białymstoku, VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Łomży, III Liceum Ogólnokształcące im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku.
Trochę inaczej sytuacja wygląda w rankingu maturalnym liceów. Tu na pierwszej pozycji jest II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, tuż za nim I LO, a następnie III LO. Jeśli chodzi o ranking szkół olimpijskich, to pierwsze trzy miejsca przypadają I, II i III liceum ogólnokształcącemu.
- Myślę, że pierwsze miejsce cały czas daje satysfakcję nauczycielom, uczniom oraz rodzicom. Ktoś powiedział, że trudno jest wejść na szczyt i jeszcze trudniej się na nim utrzymać. Nam się to udaje od wielu lat – mówi Robert Winnicki, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. - Nie można jednak pracować myśląc o miejscach w rankingu, ponieważ w tej pogoni za rankingowymi słupkami można stracić z oczu samych uczniów. Trzeba raczej skupić się na tym, żeby dbać o poziom i jakość nauczania, a wtedy wyniki przyjdą same – dodaje.
Popularny "Elektryk" może być dumny
Technikum Elektryczne w Zespole Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku po raz kolejny jest najlepsze na Podlasiu. Szkoła zdobyła także wysoką, 29. pozycję w kraju. Tuż za nim jest Technikum Handlowo-Ekonomiczne w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. M. Kopernika w Białymstoku, Technikum Budowlano-Geodezyjne w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku oraz Technikum nr 1 im. 2. Korpusu Polskiego w Augustowskim Centrum Edukacyjnym w Augustowie. Dobry poziom reprezentują także: Technikum nr 6 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży, Technikum w Zespole Szkół nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie, Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 4 w Suwałkach oraz Technikum nr 5 w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących w Łomży.
Jeśli chodzi o rankingi maturalny i egzaminów zawodowych, to w tym przypadku również najlepszy jest białostocki "Elektryk".
- Podlaska edukacja jest uzależniona od obszarów, jakie omawiamy – czy omawiamy sytuację naszych szkół jako instytucji edukacyjnych, czy omawiamy wyniki egzaminów maturalnych, czy zawodowych, czy też może stan kadry. Na tle kraju możemy powiedzieć, że stan podlaskich szkół jest zadowalający. Wiele jest obszarów, w których znajdujemy się w czołówce. Sporo jest też takich, które wymagają bardzo ciężkiej pracy różnych podmiotów – mówi Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa podlaskiego. - Pamiętajmy, że życie wartko biegnie i zmienia się wszystko, także metody realizacji zajęć ulegają zmianie, dlatego nauczyciele muszą doskonalić swoje umiejętności i wiedzę, bo to przekłada się właśnie na wynik, który odzwierciedlony jest w dalszych perspektywach – dodaje.
justyna.f@bialystokonline.pl