Rak jelita grubego - najważniejsza jest profilaktyka. Mamy dla Was testy pomagające wykryć chorobę

2011.03.23 00:00
Jak mówić o chorobie odbytu i jelit, temacie tak wstydliwym dla większości ludzi? Jak zachęcać do badań profilaktycznych? Słowo "rak" straszy do tego stopnia, że niektórzy wolą unikać badań przesiewowych, aby nie narażać się na stres związany z ryzykiem usłyszenia tzw. "trudnej diagnozy".
Rak jelita grubego - najważniejsza jest profilaktyka. Mamy dla Was testy pomagające wykryć chorobę
materiały organizatora

Firma Cefarm Białystok S.A. i Stowarzyszenie Europacolon Polska zachęca Polaków do zwrócenia uwagi na "śmiertelnie" poważny problem, jakim jest rak jelita grubego. Wciąż rosnąca dynamika rozprzestrzeniania się tego nowotworu wskazała na konieczność zintensyfikowania działań edukacyjnych.

Trwa akcja promująca badania profilaktyczne
Nieprzypadkowo od środy, 23 marca - dziś obchodzimy Dzień dla świadomości raka jelita grubego - w 47 aptekach Cefarm Białystok S.A. i 6 aptekach Centrum Farmaceutycznego Sp. z o.o. na terenie woj. podlaskiego i warmińsko - mazurskiego, farmaceuci będą zachęcać pacjentów w wieku od 40 lat do wykonania badań profilaktycznych, wręczając ulotkę informacyjną na temat dostępnych badań. W aptekach akcja potrwa do 31 marca.
Przyłączyła się do niej również firma Domowe Laboratorium, która produkuje Test FOB, dzięki któremu pacjenci mogą bez problemu w domowych warunkach przeprowadzić badanie pomocne w diagnozowaniu nowotworów jelita grubego.

UWAGA! Mamy dla Was 40 takich testów oraz dwa kubki promujące akcję. Wystarczy przyjść do naszej siedziby przy ul. Sienkiewicza 49 lok. 311 w godz. 9-17. Testy do samodzielnego badania otrzymają osoby, które zgłoszą się do nas jako pierwsze.

Do 2015 roku zachoruje 116 tys. osób, czyli miasto wielkości Zielonej Góry
Przed największym, obok raka płuca, zagrożeniem onkologicznym, jakim jest nowotwór jelita grubego ostrzega Polaków Stowarzyszenie Europacolon Polska. Jak wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2008 r., w Polsce na ten nowotwór zachorowało ponad 14600 osób, a zmarło ponad 10400.
Co zrobić, by ustrzec się przed chorobą?
- Najlepszym sposobem są regularne badania profilaktyczne, np. badanie proktologiczne - per rectum, testy na krew utajoną w kale do samodzielnego wykonania w domu oraz kolonoskopia - radzi Cecylia Chorabik z Działu Aptek Cefarm Białystok S.A. - Równie ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, w tym odpowiedniej diety składającej się głównie z jarzyn oraz nasion roślin strączkowych, oliwy z oliwek, czosnku, ziół i przypraw. Należy przede wszystkim pamiętać, że wcześnie wykryty nowotwór jest wyleczalny! - dodaje.
Jednak dynamika wzrostu zachorowań na raka jelita grubego jest w Polsce najwyższa w Europie. Podobnie jak dynamika wzrostu umieralności na ten typ nowotworu jest jedną z najwyższych spośród wszystkich schorzeń nowotworowych w Polsce, szczególnie u mężczyzn, i jest znacznie wyższa niż w krajach Europy Zachodniej i Północnej, gdzie umieralność zmniejsza się od wielu lat. Tempo wzrostu umieralności na raka jelita grubego w Polsce jest także bardzo wysokie w porównaniu do innych krajów Europy Środkowej. Porównując dostępne dane częstości zapadalności i umieralności na raka jelita grubego można uznać, że krajem najbardziej skutecznym w leczeniu tego typu raka w Europie są Włochy. Najmniej skuteczne są Węgry i Polska.

andy

1400 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39