Biorąc pod uwagę to, że po stronie białoruskiej żyje ponad 400 żubrów, w całej Puszczy Białowieskiej bytuje obecnie populacja licząca ok. 900 osobników, a więc większa od ostatniej wolnej populacji żubrów z początku XX wieku. Jest to jedyna na świecie tej wielkości populacja żubrów nizinnych.
Tradycyjne, w okresie zimowym żubry w Puszczy Białowieskiej gromadzą się w miejscach stałego dokarmiania, w których systematycznie wykłada się siano lub sianokiszonkę i niewielkie ilości buraków pastewnych. Dokarmianie pozwala im przetrwać trudny okres zimowy. Ważnym aspektem dokarmiania jest ochrona puszczańskich drzewostanów przed nadmiernym zgryzaniem pędów, kory drzew oraz zapobieganie podchodzeniu żubrów do siedzib ludzkich.
Koncentracja żubrów w miejscach dokarmiania ułatwia zrobienie przeglądu stad tych zwierząt i ocenę ich kondycji fizycznej, stanu zdrowotnego oraz ustalenie liczebności populacji. Dlatego właśnie zimą pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego starają się policzyć wszystkie osobniki tego gatunku żyjące na wolności.
W zeszłym roku w polskiej części Puszczy Białowieskiej urodziły się 73 cielęta, ubyło natomiast - na skutek odłowów, eliminacji i upadków naturalnych - 51 żubrów, a więc zanotowano znaczny wzrost liczebności w porównaniu z 2009 rokiem.