Tegoroczna zima nie była rekordowo długa, ale na pewno zdążyła uprzykrzyć życie wielu kierowcom. Ciężkie warunki pogodowe, w jakich do niedawna musieliśmy podróżować, mogły odcisnąć swoje piętno na naszych samochodach. Początek wiosny jest najlepszym momentem, by zadbać o kilka najważniejszych aspektów. Pierwszym, dla wielu z nas oczywistym jest zmiana opon.
- Pamiętajmy, że ogumienie letnie najlepiej sprawdza się przy temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza. Jeśli więc podróżujemy w nocy, nad ranem lub późnym wieczorem, póki co powinniśmy wstrzymać się z wymianą – mówi Grzegorz Król, kierownik serwisu w Centrum Motoryzacyjnym Martom.
Kolejną rzeczą, którą musimy niezwłocznie wykonać jest wiosenne mycie auta. Po zimie jednak każdy pojazd powinien zostać gruntownie wyczyszczony. Pozwoli to na pozbycie się m.in. zalegającej na nim od kilku tygodni żrącej soli.
- Ważne jest, by te porządki nie ograniczały się jedynie do opłukania karoserii. Oprócz tego powinniśmy dokładnie umyć także podwozie, progi, wszelkiego rodzaju wnęki i komory (w tym również nadkola) – radzi Grzegorz Król.
Uruchamianie samochodu w niskich temperaturach powoduje także występowanie wycieków oleju w silniku. Znajdujące się w nim uszczelki przy dużym mrozie mogły się nieco rozszczelnić. Warto by wraz z nadejściem wiosny nasz pojazd został pod tym kątem solidnie sprawdzony.
Pamiętaj też o wycieraczkach i klimatyzacji
Wraz z początkiem sezonu nierzadko zmuszeni jesteśmy również do wymiany wycieraczek. Do ich uszkodzenia w trakcie zimy nie potrzeba bowiem wiele. Wystarczy, że raz uruchomiliśmy je nie usnąwszy wcześniej grudek śniegu czy lodu lub też przymarzły nam do szyby, przez co uszkodzeniu mogły ulec same pióra.
Nadejście wiosny dla wielu osób wiąże się z przykrą niespodzianką w klimatyzacji. Duża wilgotność powietrza panująca do tej pory w samochodzie mogła spowodować zawilgocenie filtra kabinowego.
- Będzie się to objawiać się momentalnym zaparowywaniem wszystkich szyb - mówi Grzegorz Król - Pamiętajmy więc, by oprócz nabijania i odgrzybiania klimatyzacji zadbać także o wymianę wspomnianego filtra.
Jak więc widzimy, elementów wymagających naszej uwagi nie jest z pewnością dużo. Już kilka tych prostych czynności może wystarczyć, by nasze auto stało się w pełni przygotowane na nadchodzące w najbliższym roku wyzwania eksploatacyjne .
lukasz.w@bialystokonline.pl