Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich
Ślub i przyjęcie weselne, to dla wielu par najpiękniejsze wydarzenia z ich życia, które z biegiem wspólnych lat wspominają z rozrzewnieniem. Co roku obchodzą kolejne rocznice złożenie sobie nawzajem przysięgi małżeńskiej. Jedni celebrują ten czas świecko, inni bardziej duchowo. Wiele par po wielu wspólnych latach decyduje się też na odnowienie przysięgi małżeńskiej. Jak i gdzie można tego dokonać?
To już zależy od indywidualnego wyboru małżonków. Jeśli są osobami wierzącymi, to mogą odnowić przysięgę małżeńską w kościele.
- Zasadniczo w Kościele obchodzi się 2 główne jubileusze - 25 i 50-lecie małżeństwa. Przepisy liturgiczne zachęcają małżonków, aby zrobić to w formie uroczystej, ustawiając krzesła i klęczniki przed ołtarzem, tak jak w dniu ślubu, aby dać piękne świadectwo wytrwania w przysiędze małżeńskiej. Wtedy też odnawia się uroczyście przyrzeczenia małżeńskie. Zdarza się, że małżonków do ołtarza prowadzą, dzieci czy wnuki - mówi ks. dr Andrzej Dębski rzecznik Archidiecezji Białostockiej.
Oprócz uroczystego celebrowanie jubileuszy 25 i 50-lecia małżeństwa, odnowić przyrzeczenia małżeńskie można również podczas niektórych mszy świętych. Czasem zdarza się też i tak, że przyrzeczenia małżeńskie są odnawiane podczas pielgrzymek dla małżeństw.
- Oprócz tych dwóch głównych jubileuszy, każda rocznica ślubu jest też okazją do wzajemnej życzliwości czy odnowienia przyrzeczeń. W Archidiecezji Białostockiej utarł się zwyczaj odnawiania tych przyrzeczeń (bez względu na to, która to jest rocznica małżeństwa) w ostatnią sobotę września w Archikatedrze - dodaje rzecznik Archidiecezji Białostockiej.
Świeckie uroczystości z okazji złotych godów
W Białymstoku utarł się już zwyczaj organizowania uroczystości w Auli Wielkiej Uniwersytetu Medycznego, gdzie prezydent wręcza małżonkom odznaczenia państwowe za długoletnie pożycie. W zeszłym roku (pod koniec lutego 2020) pięćdziesiątą rocznicę ślubu uczciło 77 par, a wraz z nimi ich rodziny i zaproszeni goście. Małżonkowie otrzymali przyznane przez prezydenta RP medale za długoletnie pożycie małżeńskie, a także listy gratulacyjne. Były kwiaty i – jak na taką uroczystość przystało – szampan. W tym roku, z racji na panujące obostrzenia pandemiczne, taka uroczystość nie została zorganizowana.
Warto pamiętać, że medal za długoletnie pożycie małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Wniosek o nadanie medali wypełnia kierownik USC.
Nazwy rocznic ślubu. Jak określamy poszczególne staże?
1. rocznica ślubu - papierowa
2. rocznica ślubu - bawełniana
3. rocznica ślubu - skórzana
4. rocznica ślubu – kwiatowa (ew. owocowa)
5. rocznica ślubu - drewniana
6. rocznica ślubu – cukrowa
7. rocznica ślubu – wełniana (ew. miedziana)
8. rocznica ślubu – spiżowa (ew. brązowa)
9. rocznica ślubu – blaszana (ew. gliniana, generalska)
10. rocznica ślubu – cynowa (ew. aluminiowa)
11. rocznica ślubu - stalowa
12. rocznica ślubu – płócienna (ew. jedwabna lub lniana)
13. rocznica ślubu - koronkowa
14. rocznica ślubu – kości słoniowej
15. rocznica ślubu – kryształowa (ew. szklana)
20. rocznica ślubu - porcelanowa
25. rocznica ślubu - srebrna
30. rocznica ślubu - perłowa
35. rocznica ślubu - koralowa
40. rocznica ślubu - rubinowa
45. rocznica ślubu - szafirowa
50. rocznica ślubu - złota (złote gody)
55. rocznica ślubu – szmaragdowa (ew. platynowa)
60. rocznica ślubu - diamentowa
65. rocznica ślubu - żelazna
70. rocznica ślubu - kamienna
75. rocznica ślubu - brylantowa
80. rocznica ślubu – dębowa
Wiele par, bez względu na, która jest to ich rocznica ślubu, decyduje się na prywatne przyjęcia z tej okazji, często w gronie bliskich, niekiedy urządzając "małe wesela", jeśli, np. przed lat wzięli sam ślub.
paulina.gorska@bialystokonline.pl