W 2014 roku, od czerwca do października, mobilna wystawa edukacyjna odwiedzi 20 miejscowości rozsianych po całej Polsce. W województwie podlaskim w dniach 27-29 września Muzeum zatrzyma się w Supraślu. Wybór tego miasta nie był przypadkowy. Istniejąca tam od końca XVIII wieku kultura żydowska jest bardzo mało znana i słabo odkryta w porównaniu do innych miejscowości regionu, np. Tykocina.
Polsko-żydowski dialog
Celem projektu jest szerzenie wiedzy o niemal 1000-letnim współistnieniu kultur polskiej i żydowskiej, a także wspieranie lokalnych inicjatyw dotyczących dialogu polsko-żydowskiego i ochrony dziedzictwa żydowskiego.
Wiosną, w wyniku konkursu ogłoszonego przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, wybrani zostali koordynatorzy lokalni tegoż przedsięwzięcia: Magdalena Grassmann (kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB) oraz Adam Jakuć (dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu). Projekt finansowany jest w głównej mierze z funduszy norweskich i EOG - Islandia, Liechtenstein i Norwegia.
Dzieje Żydów w mobilnym pawilonie
W ramach projektu mobilny pawilon wystawowy prezentować będzie dzieje Żydów w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Supraśla. Zaprezentowana zostanie również wystawa planszowa, przybliżająca losy Żydów w okresie międzywojennym oraz model sztetla - żydowskiego miasteczka, który ułatwi zrozumienie roli najważniejszych żydowskich instytucji. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty, projekcje filmów, spotkania, koncerty.
Wystawę mobilną można będzie oglądać na Rynku Kościuszki w Supraślu: 27.09 w godz. 11-17, 28.09 w godz. 11-18, a 29.09 w godz. 15-19. Dodatkowo zostanie otwarta wystawa plenerowa "Supraski Polin" na terenie Liceum Plastycznego. W niedzielę, 28 września, o godz. 16 przy ul. 11 Listopada 25 zaplanowano uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej żydowskich mieszkańców Supraśla.
Program: Muzeum na kółkach
anna.d@bialystokonline.pl