To jak traktujemy seniorów daje świadectwo o nas. Osoby starsze muszą wiedzieć, że to co zrobiły dla naszego regionu, dla mieszkańców jest dla nas ważne, że Oni są ważni. Powołanie Rady Seniorów to ogromna szansa by skorzystać z ich doświadczenia, a jest ono bezcenne.
Rady Seniorów działają przy urzędach marszałkowskich, przy prezydentach miast (w sumie jest ich 13), a w Podlaskiem - przy wojewodzie.
Dotychczas z inicjatywy Rady wojewoda wystosował pisma do samorządu województwa dotyczące problemu braku zakładu opieki długoterminowej w Białymstoku. (We wrześniu otwarto taki oddział w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, sygnał Rady był jednym ze elementów przyśpieszających przedsięwzięcie).
Rada miała swój wkład w tworzeniu Wojewódzkiej Strategii Polityki Społecznej na lata 2010-2018. Zajęła się też możliwością zorganizowania wolontariatu na rzecz osób starszych oraz uruchomienia stałego dyżuru telefonicznego tzw. "złotej linii" pod którą starsi mieszkańcy województwa podlaskiego mogliby zgłaszać swoje potrzeby i uzyskiwać informacje na temat rozwiązywania problemów. Członkowie Rady zobowiązali się także do przeprowadzenia szkoleń dla wolontariuszy, którzy pełniliby takie dyżury.
W skład Rady do Spraw Seniorów wchodzą m.in. przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, Związek Inwalidów Wojennych RP ZW, Uniwersytetów III Wieku, Związku Sybiraków oraz geriatrzy. Pełnomocnikiem Wojewody Podlaskiego do Spraw Seniorów jest Marek Liberadzki. Członkowie Rady spotykają się co dwa - trzy miesiące. Najbliższe posiedzenie już dziś.
Podlaski wojewoda - Maciej Żywno, mimo, że najmłodszy z polskich wojewodów, oprócz pomocy w działaniu Rady do Spraw Seniorów co roku ogłasza konkurs na działania wspierające aktywność osób starszych i przeciwdziałające ich wykluczeniu. W tym roku z Urzędu Wojewódzkiego dofinansowano (po 10 tys. zł) także dwa stowarzyszenia: Akademię Plus 50 oraz Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie.