Przemek Kossakowski i Jacek Hugo-Bader. Znani podróżnicy na festiwalu "Ciekawi Świata"

2019.10.11 16:37
Najciekawsi globtroterzy, blogerzy, podróżnicy, odkrywcy w jednym miejscu, w ramach jednego festiwalu. Już wkrótce odbędzie się 9. Festiwal Kultur i Podróży "Ciekawi Świata".
Przemek Kossakowski i Jacek Hugo-Bader. Znani podróżnicy na festiwalu "Ciekawi Świata"
Fot: Przemek Kossakowski

W programie imprezy znajdą się prezentacje podróżnicze zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, spotkania autorskie, spotkania z blogerami, fotografami, autorami książek, filmy, wystawa, koncert.

- Przed nami kolejne duże wydarzenie w Białostockim Ośrodku Kultury. Można powiedzieć, że przybyła nam sztandarowa impreza. Po raz pierwszy udało nam się zaprosić tak dużo osobowości - mówiła na konferencji prasowej Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury.

Imponująca lista gości

W programie jest ponad 20 wydarzeń, a lista gości jest naprawdę imponująca. Białystok odwiedzą niezwykłe osoby: Przemek Kossakowski, Jacek Hugo-Bader, Rafał Fronia, Kaja Kraska, Viktor Borsuk, Jarosław Kuźniar, Mateusz Waligóra, Piotr Jurkowski, Tomasz Jakimiuk, Magda Bębenek i Piotr Horzela, Jędrzej Majka, Krzysztof Gajewski, Ryszard Jakubowski, Michał Pater i Robert Gondek. Dzięki spotkaniom z gościom będzie można przenieść się do Australii czy Meksyku, ale też poznać lepiej Polskę.

- W tym roku odbędzie się 9. edycja festiwalu. Mamy jeszcze więcej wydarzeń niż przed rokiem. Cały czas poszerzamy nasz program, szukamy nowych propozycji - zapewnia Urszula Wysocka, koordynator imprezy z Białostockiego Ośrodka Kultury.

Przekonuje, że prezentacje nie są przypadkowe. W tym roku wśród gości będą himalaiści, m.in. Rafał Fronia. Można będzie też obejrzeć filmy górskie - m.in. "Ostatnią górę" o zimowej wprawie na K2 pod wodzą Krzysztofa Wielickiego i "Dreamland" o wybitnym himalaiście Macieju Berbece.

"Wtajemniczenie" Kossakowskiego i "Szamańska choroba" Hugo-Badera

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się spotkanie z Przemkiem Kossakowskim - autorem cyklu programów "Kossakowski. Szósty zmysł", "Inicjacja" i "Wtajemniczenie". W pierwszym programie dokumentował podróże po Ukrainie, Rosji, Bałkanach i Polsce, podczas których doświadczał praktyk znachorów, uzdrawiaczy i wróżbitów. Był zakopywany w grobie, obkładany wnętrznościami barana, poddawany praktykom podcinania języka. Pokłosiem jego podróży stała się książka "Na granicy zmysłów". W "Inicjacji" poddaje się osobistym, często ekstremalnym doświadczeniom, wchodząc w nieznane dla siebie, obce światy. Przemek Kossakowski to człowiek od zadań specjalnych. Zwolennik kontaktu bezpośredniego i pracy w terenie. W wolnym czasie chętnie rysuje i eksperymentuje z grafiką. Podczas spotkań opowiada o tym, czego nie widać w jego programach, ukazując to w improwizowanej, błyskotliwej i dowcipnej formie. Spotkania wzbogacone są pokazami zdjęć, których następstwo bywa uzależnione od interakcji z widzami.

Wśród gości imprezy będzie także Jacek Hugo-Bader - reporter "Gazety Wyborczej". Uwielbia Rosję i byłe kraje Sojuza, w których w sumie spędził prawie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w zbiorze reportaży "Biała gorączka" (Nagroda im. Arkadego Fiedlera "Bursztynowy Motyl" w 2010 roku). Jechał ruskim łazikiem. W 2011 roku ukazały się jego "Dzienniki kołymskie", owoc - także samotnej - podróży na Kołymę. Jest także autorem książki "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak", "W rajskiej dolinie wśród zielska", nominowanej do Nagrody Literackiej Nike, i współautorem filmu dokumentalnego "Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy".

Z kolei Jarosław Kuźniar - dziennikarz radiowy i telewizyjny - opowie o tym, jak różny może być obraz miejsca, do którego jedziemy - z jednej strony wykreowany przez książki, artykuły i dziesiątki wyretuszowanych zdjęć, a z drugiej - będący realnym zderzeniem z naszymi oczekiwaniami i nadziejami. Dotyczy to zresztą nie tylko miejsc, ale i ludzi. Czy możemy pozbyć się uprzedzeń? Jak przygotować się do podróży, aby potem móc chłonąć nowe miejsca z ciekawością i fascynacją?

Ciekawą propozycją jest także spotkanie z Jędrzejem Majką, który zaproponuje "Podróże ze smakiem" i pokaże, jak przyprawy zmieniają smaki. Na stoisku będzie można kupić przyprawy indyjskie.

To oczywiście wybrane prezentacje.

Co jeszcze w programie?

W programie jest też wydarzenie muzyczne. Po raz pierwszy w Białymstoku zagra litewska formacja Planeta Polar. Czy można "zapakować" południowoamerykańską dżunglę i sprowadzić na Litwę? Można! Dowodem na to jest litewskie trio: Jonas Narbutas, Adomas Koreniukas i Vytautas Puidokas. Słuchanie ich muzyki przypomina kosmiczną podróż do Kolumbii, ojczyzny cumbii. Co więcej, muzycy śpiewają po hiszpańsku, ale wyglądają jak... trzy wróżki z odległej planety, z waszych snów. Takie połączenie, doprawione elektroniką sprawia, że ich muzyka jest barwna i łatwa do tańczenia, a udział w ich koncercie zamienia się w gorący rytuał. Jak podają "Galaktyczne Wiadomości", Planeta Polar w 2020 roku wyda swój nowy album. Podczas before i after party zagra DJ Basy Tropikalne.



Będzie także wystawa. Zdjęcia (m.in. portrety), które zobaczą uczestnicy festiwalu, powstały podczas wyjazdów Krzysztofa Gajewskiego do Tajlandii, do której co roku ucieka przed zimą. Część wystawy to próba przyjrzenia się mieszkańcom Bangkoku i ich stylowi życia - codziennym czynnościom, sposobom zarabiania pieniędzy czy zwykłemu relaksowi. Mieszkańcy stolicy Tajlandii są uroczymi ludźmi, którzy na pierwszy rzut oka wydają się szczęśliwi i uśmiechnięci, chętnie pozują do zdjęć. Nic nie wskazuje na to, że pod powierzchnią może czaić się coś, czego na co dzień turyści nie widzą. Do tego podziemnego świata zabierze druga część wystawy. Po wernisażu zapraszamy na prezentację, która będzie swego rodzaju dopełnieniem wystawy.

Nie może oczywiście zabraknąć propozycji dla dzieci. W cyklu "Mali Odkrywcy" swoje prezentacje zaproponują Piotr Czyszpak i Michał Obrycki.

W Strefie Podróżników (foyer kina Forum) można będzie zdobyć autograf, zrobić zdjęcie czy porozmawiać z gośćmi festiwalu. Na stoiskach znajdą się m.in. książki, aromatyczne kawy i herbaty oraz sprzęt do wspinaczki. Wszystkie spotkania odbędą się w kinie Forum, spotkania dla dzieci - w klubie Fama.

Festiwal "Ciekawi Świata" tradycyjnie poprowadzi Piotr Doliński. Z zakupem biletów warto się pośpieszyć - impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a na spotkaniach zjawiają się prawdziwe tłumy.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Program: 9. Festiwal Kultur i Podróży Ciekawi Świata

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1553 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39