Jako pierwszy Polak przeleciał Atlantyk. Kim był kpt. Stanisław Skarżyński?
Stanisław Skarżyński (1899-1942) był pułkownikiem pilotem Wojska Polskiego. Za swoje czyny został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Jako pierwszy Polak samotnie przeleciał Atlantyk (jednocześnie ustanowił światowy rekord odległości lotu). Do legendy przeszedł m.in. fakt, iż Skarżyński odbył lot w garniturze, a nie kombinezonie pilota. Stanisław Skarżyński walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i podczas II wojny światowej. W czerwcu 1942 roku zginął w czasie lotu bombowego na Bremę.
Kamień odsłonięto 16 sierpnia 1933 roku. Ufundowało go społeczeństwo miasta Białegostoku w celu upamiętnienia wyczynu Stanisława Skarżyńskiego. Pierwotnie głaz znajdował się u zbiegu ulic Szpitalnej i Wołodyjowskiego, w sąsiedztwie koszar im. Józefa Bema. W połowie lat 60. XX w. został przeniesiony do Zwierzyńca. Granitowy głaz o nieregularnym kształcie, usytuowany jest na klombie, zamykającym oś główną rezerwatu (na przedłużeniu alei głównej Parku Konstytucji 3 Maja).
Odświeżenie napisu tak, ale tabliczka już nie
Na pomniku znajduje się inskrypcja, niegdyś pozłacana, a dzisiaj już mocno wyblakła. I właśnie ten brak czytelności był powodem, dla którego radny Dębowski wystosował swoją interpelację.
Jak podkreśla radny "głaz upamiętniający kpt. Skarżyńskiego jest nie tylko ważnym elementem historycznym, ale również istotnym punktem edukacyjnym, który przypomina nam o odwadze i poświęceniu naszego rodaka". Henryk Dębowski jest zdania, że "renowacja [pomnika] przyczyni się do zachowania pamięci o naszych bohaterach dla przyszłych pokoleń'. Obok głazu radny widziałby też tabliczkę z krótką informacją, kim był kpt. Stanisław Skarżyński oraz wzmianką na temat okoliczności odsłonięcia i pierwotnej lokalizacji kamienia.
Do interpelacji radnego Henryka Dębowskiego z dnia 13 czerwca 2024 roku odniósł się zastępca prezydenta Białegostoku Tomasz Klim. W piśmie datowanym na 8 lipca 2024 roku, Klim odpowiada, że "w najbliższym czasie zostaną podjęte działania mające na celu uczytelnienie inskrypcji znajdującej się na przedmiotowym kamieniu".
Zastępca prezydenta Tomasz Klim odniósł się również do prośby Dębowskiego o zainstalowanie tablicy informacyjnej obok pomnika. Powołując się na przepisy Ustawy o ochronie przyrody, poinformował radnego, że nie będzie to możliwe, ponieważ głaz znajduje się na terenie rezerwatu "Las Zwierzyniecki". A wyżej wspomniana ustawa mówi o zakazie umieszczania tablic i znaków niezwiązanych z ochroną przyrody.
24@bialystokonline.pl