- Chcemy docenić tych wybitnych białostoczan, którzy zajmują się kulturą i sztuką - powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. Grzegorz Puchalski odebrał nagrodę za całokształt dotychczasowej działalności w dziedzinie muzyki. To klarnecista, założyciel i kierownik zespołu kameralnego Ars Iuvenum, z którym występuje - w kraju i zagranicą - do dziś grając repertuar od baroku do dzieł współczesnych.
Z kolei Izabela Tarasewicz otrzymała nagrodę za promocję miasta poprzez wystawy oraz działania edukacyjne w dziedzinie plastyki. Absolwentka wydziału rzeźby i działań przestrzennych poznańskiej ASP dała się poznać jako twórczyni rzeźb, obiektów, instalacji, rysunków oraz performance. Prócz Białegostoku swe prace pokazywała m.in. w Warszawie, Poznaniu oraz Nitrze na Słowacji.
Wreszcie Barbara Szymańska i Tomasz Strzymiński odebrali nagrody za "opracowanie metod audiodeskrypcji spektakli teatralnych, filmów oraz wystaw". To właśnie udostępnianie kultury i sztuki osobom z niepełnosprawnością wzroku jest celem ich Fundacji Audiodeskrypcja. Dzięki jej staraniom osoby niewidzące mogą zapoznać się m.in. z wystawą w Wigierskim Parku Narodowym, miały też okazję poznać jedną z ekspozycji w Galerii Arsenał oraz film "Katyń" Andrzeja Wajdy wydany na DVD.
Barbara Szymańska wyraziła nadzieję, że ta nagroda przyczyni się do udostępniania kultury osobom niepełnosprawnym w coraz szerszym zakresie.
Po ceremonii w koncercie wystąpili Ryszard Rynkowski i Małgorzata Walewska z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Marcina Nałęcz - Niesiołowskiego. Można było usłyszeć arie m.in. z "Carmen" oraz takie przeboje, jak "Wypijmy za błędy", "Natalie", "Szczęśliwej drogi już czas", "Dziewczyny lubią brąz".