Płyta została nagrana przez solistów: Wiolettę Chodowicz (sopran), Roberta Gierlacha (baryton), Wojtka Gierlacha (bas), Sławomira Kamińskiego (organy), a także Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowany przez Violettę Bielecką oraz Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasz Borowicza
Dzieło życia Feliksa Nowowiejskiego - monumentalne oratorium "Quo vadis" zarejestrowane zostało "na żywo" podczas koncertu, który odbył się 29 czerwca 2016 roku, w Auli UAM. Dwupłytowy album, będący rejestracją tego koncertu, wydany został w 2017 roku przez renomowaną niemiecką wytwórnię cpo.
O nagrodę ICMA, w kategorii muzyki wokalno-instrumentalnej poznańskie "Quo vadis" konkurowało z dwoma wydawnictwami: "Stabat Mater" Antonína Dvořáka, dziełem nagranym przez solistów, Praski Chór Filharmoniczny i Orkiestrę Filharmonii Czeskiej pod dyrekcją Jiříego Bělohlávka (Decca) oraz z "Nieszporami op. 37" Siergieja Rachmaninowa nagranymi przez MDR Rundfunkchor pod dyrekcją Risto Joosta (Genuin).
Z polskich artystów w gronie zwycięzców znaleźli się także pianista Krystian Zimerman oraz dyrygent Krzysztof Urbański. Krystian Zimerman otrzymał nagrodę w kategorii płyta solowa za "Sonaty fortepianowe D 959 i D 960" Franza Schuberta (wydaną przez Deutsche Grammophon), a Krzysztof Urbański (w kategorii koncerty) - wraz z Simonem Rattlem - za płytę "Elgar: Cello Concerto - Martinu: Cello Concerto No. 1" nagraną z Solą Gabettą i berlińskimi filharmonikami, a wydaną przez Sony Classical.
Ponadto jury przyznało nagrodę specjalną dla wybitnego młodego polskiego artysty, która trafiła do pianisty Szymona Nehringa oraz nagrody specjalne za całokształt działalności, które otrzymały m.in. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, w której siedzibie w Katowicach - 6 kwietnia 2018 roku - odbędzie się gala wręczenia tegorocznych nagród.
anna.d@bialystokonline.pl