"Gniazdownicy" w Polsce to powszechne zjawisko
Jak podaje portal Infor.pl, określenie “gniazdownicy” dotyczy już niemal połowy Polaków w wieku 18-34. To jeden z najwyższych wskaźników w całej Europie. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że 49% Polaków w wieku 18-34 lata wciąż mieszka pod jednym dachem z rodzicami.
Gorzej pod tym względem jest tylko na Malcie, na Słowacji i w Bułgarii. Przykładowo w Niemczech ten odsetek jest sporo niższy - to 40%. Z kolei Holendrzy, Szwedzi i Finowie wyprowadzają się z domów rodzinnych najszybciej. Tam "gniazdownicy" to 20-25%. Średni wiek wyprowadzki od rodziców w naszym kraju to 28,9 lat, w Unii Europejskiej ogółem - 26,4 lata.
Jakie są przyczyny?
Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Można powiedzieć tu o szeregu powiązanych ze sobą czynników. Ograniczona dostępność lokali oraz zmienna sytuacja gospodarcza - to jest uważane za główne z nich.
Wzrost zainteresowania programami wsparcia, obniżanie stóp procentowych i większa zdolność kredytowa młodego pokolenia przyczyniają się co prawda do wzrostu popytu na nieruchomości, ale nadal istnieją wyzwania związane z rosnącymi cenami lokali, szczególnie w dużych miastach.
Od lat w tych danych zauważana jest jednak pewna prawidłowość - kobiety wprowadzają się z domów rodzinnych szybciej niż mężczyźni.
24@bialystokonline.pl