Wizyta w Podlaskiem
W środę (16.02) rano premier Mateusz Morawiecki przyjechał do Kuźnicy, gdzie wziął udział w naradzie dotyczącej obecnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Następnie szef rządu udał się na teren budowy zapory.
- Jestem tutaj, żeby jeszcze raz powiedzieć, że polska granica to jest świętość. Kto nie potrafi obronić swojej granicy, ten naraża się na ogromne niebezpieczeństwo, nie jest szanowany przez innych i okazuje swoją słabość - powiedział premier.
Czy zapora wpłynie na migrację zwierząt?
- Słyszę głosy, że zapora będzie przeszkodą dla poruszania się zwierząt. Dla zwierząt będą dostępne przejścia, ale bądźmy poważni - państwo musi być poważne - zwierzęta są ważne, ale najważniejsi są ludzie. Miliony Polaków nie mogą się czuć terroryzowane - tłumaczył.
"Sądzono, że wystarczy przepuścić migrantów"
Według szefa rządu decyzja o postawieniu zapory była konieczna, choć wiele osób takiej decyzji się sprzeciwiało, a wiele osób proponowało, by wpuścić cudzoziemców do Polski.
- Sądzono, że wystarczy przepuścić migrantów. Jeżeli by do tego doszło, dzisiaj mielibyśmy może dziesiątki tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu pod naszymi granicami. Tamten atak był częścią zaplanowanej operacji - wojny hybrydowej i planu operacyjnego wypracowanego na Kremlu oraz w Mińsku. Dobrze, że nastąpiło to przebudzenie, o które apelowałem w listopadzie w różnych stolicach europejskich. Dziś Bruksela i Paryż mówią naszym głosem - podkreśli Mateusz Morawiecki.
Zakaz przebywania do 1 marca
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na przygranicznym obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
Od początku stycznia 2022 r. Straż Graniczna odnotowała 1206 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski, a w zeszłym roku łącznie 39,7 tys. prób: w grudniu - ponad 1,7 tys., w listopadzie - 8,9 tys., w październiku - 17,5 tys., we wrześniu - 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl