Magazyn "Sybir" zajmować się będzie upowszechnianiem wiedzy o losach obywateli polskich zesłanych i deportowanych na Sybir, informowaniem o kolejnych etapach budowy głównej siedziby Muzeum, a także o dotychczasowej działalności instytucji.
W trzech pierwszych numerach magazynu twórcy pisma będą się starać przedstawiać czytelnikom, jak rozumieją każde z trzech słów tworzących nazwę "Muzeum Pamięci Sybiru". W pierwszym numerze skupiono się na słowie "pamięć".
Co można znaleźć w piśmie? M.in. wywiad z prof. Mikołajem Iwanowem na temat tzw. operacji polskiej. Tym wydarzeniom Muzeum Pamięci Sybiru poświęciło też jedną z wystaw. Warto poznać także opowieść o syberyjskich latach Józefa Piłsudskiego oraz historię Ignacego Ceyzika - mało znanego i kontrowersyjnego Sybiraka, artysty i fałszerza pieniędzy. Nie brakuje także informacji o działalności Muzeum. Autorami tekstów są pracownicy placówki, ale też naukowcy z Uniwersytetu w Białymstoku i Instytutu Pamięci Narodowej.
Magazyn "Sybir" trafi do szkół w mieście i bibliotek w regionie oraz szkół w kraju noszących imię Sybiru. Pismo można kupić w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Sienkiewicza 26.
anna.d@bialystokonline.pl