Wsparcie w dobie pandemii
W Polsce, z dnia na dzień przybywa coraz więcej zachorowań na COVID-19. Dzieci przeszły na nauczanie zdalne, a niektóre przedszkola czy żłobki są zamykane. Dlatego rząd postanowił przywrócić dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
– W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% wynagrodzenia. Jest wypłacany za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka - również za dni wolne od pracy.
Zgodnie z projektem rozporządzenia dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez okres 21 dni – od 9 do 29 listopada 2020 r.
Dla kogo?
Dodatkowy zasiłek przysługiwał praktycznie od początku pandemii do 26 lipca. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, zasiłek został przywrócony - tylko w przypadku zamknięcia placówek lub z powodu czasowego ograniczenia ich funkcjonowania. Wówczas przysługiwał do 20 września.
Teraz zasiłek powraca, również na takich samych zasadach co wcześniej. Przysługuje on rodzicom dzieci:
- do lat 8;
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Jest on wypłacany w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły czy klubu dziecięcego z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.
Rozporządzenie wejdzie w życie w poniedziałek 9 listopada.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl