Pospolite ruszenie na Węglowej. Sezon został otwarty

2013.04.14 00:00
Kazachstan na zdjęciach. Muzyka na żywo. Do tego warsztaty tańca, spektakle, zawody sportowe, wystawy... W sobotę działający na Węglowej pokazali całe spektrum swoich kulturalnych możliwości. Tym samym sezon A.D. 2013 można uznać za otwarty.
Pospolite ruszenie na Węglowej. Sezon został otwarty
Fot: M. Kardasz
Otwarcie sezonu na Węglowej

Kultura zadomawia się w starych magazynach powojskowych przy Węglowej już od kilku lat. To tu działa Muzeum Motoryzacji, to tu odbywa się festiwal Original Source Up To Date. Tu też białostoczanie zapraszani są na wydarzenia w Koncertowni. Wreszcie tu ma powstać Muzeum Pamięci Sybiru. Sobotnie Otwarcie Sezonu na Węglowej było okazją, by lepiej poznać i samo miejsce, i jego możliwości.

Magazyn numer 5. Białystok przywołuje pamięć Sybiru

"Muzeum Pamięci Sybiru" – na magazynie numer 5 powstało już logo placówki, której otwarcie zaplanowano dopiero w roku 2016. Na razie można było tu obejrzeć wystawę "KZ.PL" będącą efektem wyjazdu Krzysztofa Kiziewicza, Tomasza Adamskiego i Tomasza Kluczyka do Kazachstanu. Robert Sadowski – dyrektor Muzeum Wojska, które pracuje nad koncepcją nowej placówki – przypomniał, że "Kazachstan to kawał historii polskiego Sybiru".

– Wystawa składa się ze zdjęć i projekcji multimedialnych. Jest efektem naszego trzytygodniowego pobytu w Kazachstanie, podczas którego odwiedzaliśmy ludzi, rozmawialiśmy z nimi, fotografowaliśmy ich i zbieraliśmy świadectwo tego, co było kiedyś i tego, co jest teraz – mówił na otwarciu Tomasz Adamski, jeden z twórców ekspozycji.

Przestrzeń magazynu świetnie zagrała z prezentacjami – filmy wyświetlane były wprost na pobielone ściany. Zdjęcia zawisły np. obok starego zlewu, na słupach, kawałkach dawnego wyposażenia budynku. W scenerii tej dyskutowano również o przyszłym muzeum. Co najważniejsze – ma to być placówka nowoczesna, a nie martyrologiczna.

Węglowa pełna kultury

Kultura na dobre zagościła w i wokół magazynu numer 10. Wieczorem zaprezentowały się tu grupy Polska B oraz Dead Insemination. W ciągu dnia natomiast warsztaty taneczne poprowadziła ekipa Fair Play Crew. Można było też spróbować swych sił w turbogolfie, obejrzeć pokazy motocyklistów albo zajrzeć na pobliską wystawę starych pojazdów w Muzeum Techniki i Motoryzacji.

Wewnątrz magazynu znalazło się też miejsce na kilka wystaw. Pierwsza to efekt konkursu "Odmrażamy Chłodnię", w którym szukano możliwości zagospodarowania budynku w ulicy Baranowickiej. Ciekawie wypadły zdjęcia uczestników Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości, a także portrety m.in. Czesława Niemena czy Tadeusza Nalepy wykonane z… winyli! Stanowiły łącznik z muzyką serwowaną w Ambient Roomie przez Dtekka.

– Celem sobotniej imprezy było zaprezentowanie wszystkich użytkowników Węglowej w jednym miejscu oraz pokazanie mieszkańcom potencjału, który drzemie w tym terenie – podkreśla Damian Dworakowski ze Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie, które realizuje projekt "Węglowa - Społeczna Koncepcja".

A działa tu, na liczącym 9 hektarów obszarze, około 30 stowarzyszeń i organizacji. Kolejnym krokiem będą warsztaty, podczas których mieszkańcy będą mogli podzielić się pomysłami na wykorzystanie terenu Węglowej. Z kolei 16 kwietnia odbędzie się debata z udziałem twórców projektu Nasz Księży Młyn poświęcona społecznej koncepcji zagospodarowania terenu. Goście powiedzą o doświadczeniach Łodzi, gdzie właśnie trwa rewitalizacja dawnych famuł przy fabryce Scheiblera.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1595 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39