Warto pamiętać o ks. Popiełuszko
Spektakl powstaje z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność".
- Kiedy Józef Mozolewski - przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" - zwrócił się do mnie z propozycją stworzenia spektaklu "Popiełuszko", ani przez chwilę nie zastanawiałem się nad tym, czy warto podjąć to wyzwanie. Dziś, tuż przed premierą, kiedy mam świadomość trudu oraz pracy włożonej w przygotowanie tego przedstawienia, jestem bardziej niż pewien, że była to słuszna decyzja. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko zasługuje na to, by o nim pamiętać i przypominać kolejnym pokoleniom o jego skromności i bohaterstwie - mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.
Eugeniusz Formejster, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność", dodaje:
- Skąd pomysł na sztukę? Ks. Jerzy Popiełuszko jest niezgłębioną skarbnicą, z której można czerpać. Chcieliśmy wyjść z tym przesłaniem do młodzieży, która dziś poszukuje autorytetów. Mamy także sygnały z Polski - jest zapotrzebowanie na tę sztukę w kraju.
Spektakl otrzymał wsparcie finansowe ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
- Cieszę się, że dochodzi do współpracy miasta Białystok z Teatrem Dramatycznym przy okazji tego spektaklu. Uznaliśmy, że warto wesprzeć tę instytucję kultury, bo jest ona jedną z marek, które kojarzone są z naszym miastem. W dodatku liczymy, że spektakl "Popiełuszko" będzie cieszył się zainteresowaniem ze strony widzów, nie tylko białostoczan. Wierzę, że to zapowiedź wspólnych działań, które będą miały miejsce w przyszłym roku - mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.
Okruchy życia i bolesne sploty cierpienia
Przedstawienie będzie miało charakter pasyjny. Scenariusz, autorstwa Konrada Szczebiota, Janiny Żukiewicz oraz Jana Nowary, stanowi opowieść o człowieczeństwie bł. ks. Jerzego.
- Naszym dążeniem stało się - choćby tylko dotknąć fenomenu księdza Jerzego. Dlatego wybraliśmy formę misterium, w którym treści duchowe i religijne łączą się z elementami życia, realistycznymi i obyczajowymi. I zbudowaliśmy nasz spektakl z krótkich migawek - okruchów jego życia i bolesnych splotów jego cierpienia. Chcielibyśmy przedstawić widzom misterium życia i śmierci księdza Jerzego, w którym Popiełuszko, jak Chrystus, składa z siebie ofiarę - na ołtarzu wiary i ojczyzny. Będzie to opowieść o skromnym kapłanie, który okupił swoim życiem naszą wolność - wyjaśnia reżyser Jan Nawara.
Autorem scenografii jest Marek Mikulski, wizualizacje stworzył Maciej Mikulski, a za choreografię odpowiada Tomasz Dajewski.
W spektaklu zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Krzysztof Ławniczak, Sławomir Popławski, Marek Tyszkiewicz, Franciszek Utko oraz gościnnie: Jakub Lasota.
- Wspaniale jest się zmierzyć z taką postaci - mówi o roli ks. Popiełuszko Jakub Lasota. - Pojawia się obawa, że to bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie. Sam ks. Jerzy był jednak bardzo odpowiedzialny. Jeżeli za coś się brał, to wchodził w to na 100 procent. Kolejna jego ważna cecha to skromność. On nie szukał poklasku, nie próbował używać wielkich słów. Dlatego docierał do ludzi.
W spektaklu - w roli Wiernych i Hutników - wystąpi też zespół techniczny Dramatycznego: Bożena Rutkowska, Agnieszka Wierzchowska, Jarosław Mirończuk, Piotr Rutkowski, Krzysztof Sawicki i Władysław Trusiewicz.
Premiera spektaklu odbędzie się 21 października o godz. 19.00 na dużej scenie Teatru Dramatycznego. Kolejne przedstawienia zaplanowano 22 października (godz. 15.00, 17.00), 24 października (godz. 9.30 i 11.30 - spektakle szkolne), 25 października (godz. 9.30, godz. 11.30 - spektakl szkolny), 27 października (godz. 20.30), 28 października (godz. 17.00) i 29 października (godz. 17.00). Spektakl trwa ok. 70 minut. Portal BiałystokOnline patronuje spektaklowi.
Szczegóły: "Popiełuszko" w Teatrze Dramatycznym
anna.d@bialystokonline.pl