W poniedziałek (24.05) członkowie zarządu woj. podlaskiego zawarli porozumienie ze Szpitalem Psychiatrycznym w Suwałkach. Chodzi o zapewnienie pomocy psychologicznej, z której skorzystają dzieci i młodzież wracające do normalnej, tradycyjnej, nauki w szkołach.
Co ustalono? Suwalski szpital psychiatryczny nadzoruje Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży zlokalizowane w Sokółce, Suwałkach, Bacejłach, Augustowie oraz Sejnach. W ramach porozumienia punkty te zostały zobowiązane do współpracy ze szkołami oraz innymi placówkami oświatowymi i wychowawczymi. To samo zadanie zlecono także Wojewódzkiemu Ośrodkowi Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży.
- Dziecko jest diagnozowane psychologicznie, następnie pracownicy ośrodków kontaktują się ze środowiskiem: szkołą czy rodziną. Chodzi o to, żeby zebrać informacje, co się dzieje, dlaczego dziecko potrzebuje pomocy. Dopiero wtedy ustala się plan terapii i wtedy jest ewentualnie kierowane do lekarza specjalisty - mówi Bożena Łapińska, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach.
Jak zaznacza Bożena Łapińska, do wspomnianych ośrodków nie jest potrzebne żadne skierowanie. Może się zgłosić tam każdy, kto zauważy niepokojące symptomy: rodzic, dziecko, nauczyciel, wychowawca, dyrektor szkoły.
Dzieci i młodzież, które z powodu pandemii uczyły się zdalnie, często zmagają się z takimi problemami jak: wycofanie z grup rówieśniczych, zaburzenia adaptacyjne, niechęć do wychodzenia z domu czy zaburzenia snu.
dorota.marianska@bialystokonline.pl