Polskie i litewskie linie kolejowe będą współpracować przy Rail Baltice

2019.11.13 13:14
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały trzyletnią umowę o współpracy z Kolejami Litewskimi w zakresie usuwania skutków zdarzeń na trasie Rail Baltica. Zespoły PLK zapewnią sprawne usuwanie skutków zdarzeń od granicy polsko-litewskiej do Kowna.
Polskie i litewskie linie kolejowe będą współpracować przy Rail Baltice
Fot: Wikipedia
Odcinek Rail Baltiki na Litwie

Sprawne korzystanie z linii Rail Baltica i rozwój transportu kolejowego zapewnia dobra współpraca sąsiedzka. Priorytetowym obszarem jest bezpieczeństwo i jak najszybsze eliminowanie wpływu ewentualnych zdarzeń na ruch kolejowy. Na linii od granicy polsko-litewskiej do Kowna kursują poc iągi towarowe oraz pasażerskie.

Bezpieczeństwo kluczowe

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Koleje Litewskie "Lietuvos Geležinkeliai" poszerzają współpracę transgraniczną. Przedstawiciele zarządców infrastruktury podpisali 13 listopada trzyletnią umowę o współpracy dotyczącą usług usuwania skutków zdarzeń kolejowych na odcinku od granicy z Polską do Kowna na Litwie. Połączenie sił w zakresie bezpieczeństwa gwarantuje zapewnienie sprawnych przewozów na międzynarodowej trasie.

– Bezpieczeństwo jest kluczowym elementem dla przygotowania się do dużego ruchu na linii Rail Baltica. Wykorzystując wiedzę, doświadczenia pracowników oraz specjalistyczny sprzęt, zapewnimy sprawne eliminowanie skutków ewentualnych zdarzeń. Regularne wspólne ćwiczenia ekspertów i praktyczne szkolenia to część współpracy zarządców infrastruktury kolejowej Litwy i Polski – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowe S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewnią niezbędną pomoc techniczną w przypadku zdarzenia na odcinku linii objętej umową. Do działań jest przewidziany specjalny pociąg ratownictwa technicznego. Określony jest czas przyjazdu oraz wykorzystanie specjalnego samochodu przygotowanego do jazdy po torze i drodze. Uwzględniono również dodatkowe czynności zespołów PLK, przyspieszające eliminację skutków ewentualnych wypadków dla ruchu kolejowego.

Podpisana umowa to kolejny krok do zwiększenia przewozów przez przejście graniczne Trakiszki – Mockava. Porozumienie jest ważne także dla rozszerzenia współpracy w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących likwidacji następstw wypadków na trasie kolejowej Rail Baltica.

Podpisany dokument o wartości około 1 mln zł to pierwsza umowa, na podstawie której PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. świadczą usługi poza granicami kraju. Umowę podpisano na 3 lata. W sierpniu 2019 roku Koleje Litewskie i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadziły wspólne ćwiczenia z zakresu ratownictwa kolejowego na stacji granicznej Mockava na Litwie.

W budowie

Rail Baltica to transeuropejski korytarz, który łączy Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię i Finlandię. Trwają pracę na polskiej części Rail Baltiki. Modernizowany jest odcinek Sadowne - Czyżew. Podróżni korzystają już z efektów robót. Lepszą obsługę pasażerów zapewniają nowoczesne perony, m.in. na stacjach Małkinia oraz Sadowne. Pociągi jadą nowym torem m.in. po nowych mostach na Bugu, Bojewce i Nowej Treblince.

Z końcem roku jest planowany dwutorowy ruch pociągów od Małkini do Czyżewa. Na początku przyszłego roku pociągi pojadą już nową, dwutorową linią na całym odcinku Sadowne – Czyżew. Po zakończeniu modernizacji linia podróże z Warszawy do Białegostoku w czasie poniżej 2 godzin. Wartość prac to 569 mln zł netto. Projekt "Prace na linii E75 na odcinku Sadowne – Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów – Sadowne" jest współfinansowany z unijnego instrumentu "Łącząc Europę" (CEF).

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
1251 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39