Od 10 lat Politechnika Białostocka współtworzy akcję "Dziewczyny na politechniki!". Chodzi w niej o promowanie wśród dziewcząt i kobiet kształcenia w naukach technicznych i pracy w przemyśle.
37% studentów Politechniki to kobiety
Aktualnie na Politechnice Białostockiej dziewczyny stanowią nieco ponad 37% ogółu studentów, na studiach stacjonarnych ten odsetek jest wyższy - wynosi nieco ponad 41%.
- Od roku akademickiego 2008/2009 wzrósł odsetek kobiet wybierających kierunki stricte techniczne. I tak na jednym z najsłabiej sfeminizowanych kierunków - elektrotechnice - 8 lat temu kobiety stanowiły 3,2% ogółu studentów, obecnie jest ich 6,6%. Na informatyce kobiet było 9,7%, w tym roku akademickim jest ich 12,9%, automatykę i robotykę studiowało 4,7% kobiet, a obecnie jest ich 10,6% (liczbowo: 8 lat temu było 18 studentek, w tym roku akademickim jest ich aż 44). W większym zakresie zainteresowaniem dziewczyn cieszyło się budownictwo - 10 lat temu na tym kierunku dziewczyny stanowiły 25,1% ogółu studentów, obecnie jest ich 30,9% - informuje rzeczniczka prasowa uczelni Dorota Sawicka.
Kobiety u władzy
Politechnika dba także o to, by w jej władzach były kobiety.
- Od XIII kadencji, tj. od września 2008 r., w najwyższych władzach uczelni zawsze są panie. Pierwszą kobietą na stanowisku prorektora ds. studenckich i dydaktyki była dr hab. inż. Katarzyna Zabielska-Adamska, prof. PB, w XIV kadencji funkcję tę pełniła dr hab. Grażyna Łaska, a od września 2016 r. prorektorem ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej jest dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB - dodaje Dorota Sawicka.
Na uczelni jest 7 wydziałów, na 6 z nich funkcję dziekanów pełnią mężczyźni, tylko na Wydziale Zarządzania to stanowisko sprawuje kobieta - dr hab. Joanna Ejdys, prof. PB. Na wszystkich wydziałach w sumie jest 23 prodziekanów, z tego aż 12 to kobiety.
monika.zysk@bialystokonline.pl